Vajon léteznek-e igazságos határok? – vetődik fel bennünk a kérdés ezen a szomorú napon, június 4-én. A válasz valószínűleg – és végtelenül leegyszerűsítve – az, hogy nem. Ehhez a megállapításhoz viszont gyorsan hozzá kell tennünk: óriási különbség van például aközött, hogy Spanyolország több mint ötszáz éve egy dinasztikus házasság folyományaként egyesült, és aközött, hogy egy háború végén a győztes hatalmak mesterségesen és önkényesen, a saját gazdasági-politikai érdekeiknek megfelelően szétszakítanak egy államot.
Ezzel tehát elvitatjuk az önrendelkezés jogát a baszkoktól vagy a katalánoktól? Dehogy! Szerintünk minden embernek – és mivel a nemzeteket emberek alkotják –, minden népnek alapvetően joga van a szabadsághoz. Éppen ezért a többnemzetiségű országok kormányainak kutya kötelessége olyan törvényeket alkotni, amelyek egyenlő jogokat, a legszélesebb körű autonómiát biztosítanak minden etnikum számára. Ellenkező esetben pedig viselniük kell a következmények súlyát.
A Magyar Királyság nem bánt rosszabbul a területén élő szlovákokkal vagy románokkal, mint az angolok az írekkel. Épp ellenkezőleg! Kifejezetten liberális államnak számított. A lehetőségét pedig annak, hogy a hibáiból tanulva otthonosabbá tegye magát minden polgára számára, épp Trianonnal vették el tőle. A szétszakítása úgy és akkor, ahogy és amikor történt, nem valami nagyobb jó, nem a népszuverenitás érvényre juttatása érdekében történt: hatalmi célokat szolgált.
A Nyugat egyszer s mindenkorra meg akarta nyomorítani kontinentális vetélytársait: Németországot, Törökországot és az Osztrák-Magyar Monarchiát, s ezért nem adta meg az olaszoknak sem, amit ígért nekik az árulásért cserébe. A Párizs körüli békék egyedüli célja az volt, hogy örök ellenségeskedésre kárhoztassa és gazdaságilag megnyomorítsa Kelet-Közép-Európa népeit. Nem csak a veszteseket, de még a kedvezményezetteket is, akik a mai napig gyermeki rajongással csüngnek a rajta.
Vajon léteznek-e igazságos határok? A poszt elején azt írtuk, hogy valószínűleg nem. Viszont igazságos békék létezhetnének. Ha a Nyugatnak valóban számítottak volna a fennen hangoztatott elvei (egyáltalán, ha lennének elvei), akkor a határokat az etnikai megoszlás figyelembe vételével, tágabban húzza meg. Székelyföld pedig magyar exklávé lett volna.
De nem így tett. Mert a Nyugatot sem akkor nem érdekelte, sem ma nem érdekli az igazságosság – az teljesen idegen tőle. Hány nép van még rajtunk kívül, amely erről mesélni tudna!
Igy igaz, igazsàgos hatàrok, az elmult 103 èvènek tükrèben, nem lèteznek, de igazsàgos bèke, az ettöl mèg lètezhetne. Kezdem ott hogy a Kàrpàt medence nèpeit, törtènelmük, gazdasàgi kapcsolataik, ès kulturàjuk ezerszer jobban köti össze öket, mint ami az elszakitokhoz, a kis-Antant àllamaihoz köti, illetve kötötte öket az elszakitàs pillanatàban. Lenne erre egy gyògymòd ma is, egyesiteni a Kàrpàt medence nèpeit egy szövetsègi rendszerben, mint pèldàul Svàjcban lètezik, ahol a többnyelvüsèg nem egy hatrány, de egy galvanizàlò, ès elöremutatò erö. Gondoljuk csak a Kanadai pèldàra, ahol az angol ès francia nyelvü lakosság bèkèben ès prosperitàsban èl egymàs mellett. Ehhez persze el kellene tudni felejteni a règmult sèrelmeit, a 20-ik szàzadbeli sovinizmust ami mindnyàjunk zsigereiben èl mèg most is, ès egy uj, öszinte, a sajàt ès szomszèdaink èrdekeit figyelemben tartò gondolkodàs modot kellene elsajàtitanunk. Ez lenne ennek èrmének az egyik oldala. A másik oldala, ami talàn mèg nehezebb mint elsö, a globalista pènzhatalom, amely mindent megtett, tesz, ès tenni fog, hogy egy ilyen, valòban emberközpontu, demokratikus (a szò valòdi èrtelmèben) àllamalakulat ne jössen lètre. Ugyan is a Trianoni ès Versaillesi bèkediktàtumokat màr ök vezènyeltèk a hàttèrböl. Az hogy valami valòs ès tènyleges vàltozàs jöhessen lètre a mi règionkban, ahhoz egy uj vilàgrend megjelenèsère lenne szüksèg, amely a globalista finànctöke vilàguralmi törekvèseit megtudja àllitani, egy bèke, humanitàs, igazságossàg, ès a nèpek közötti harmonikus együttélès nevèben!
Wow, superb weblog layout! How long have you ever been running a blog for?
you make blogging look easy. The whole look of your website is
fantastic, as well as the content material! You can see similar here sklep online