Ez egy elvi kérdés, és nem támogatjuk – szögezte le a Politico tudósítása szerint Emmanuel Macron a NATO japán összekötő irodájára utalva, amelynek megnyitása az észak-atlanti szervezet vilniusi csúcsának napirendjén is szerepel. A francia köztársasági elnök kiemelte: Tokió (szemben az Egyesült Államokkal) egyáltalán nem ragaszkodik hozzá. Majd odaszúrt egyet az amerikaiaknak, és emlékeztette őket, hogy a blokk nevében, valamint a szerződés 5. és 6. pontjában szereplő „észak-atlanti” fordulat nem a fantázia szüleménye, hanem egy földrajzi régió – ami véletlenül sem Ázsiában található.
A lap szerint nem Párizs az egyetlen, aki ellenzi Washington imperialista törekvéseit, amelyek – mint ez Ukrajna esetében nyilvánvalóvá válhatott – csak fokozzák a feszültséget, és növelik egy Csendes-óceáni háború esélyét, a többiek viszont túl gyávák ahhoz, hogy nyíltan szembemenjenek Washington akaratával.
A francia vétó diplomáciai szempontból kellemetlen, ugyanakkor a távol-keleti térség destabilizálását legfeljebb hátráltatni tudja, de elodázni nem.
Kellemetlen azért, mert a NATO harmadik legnagyobb hadseregének főparancsnoka intett be az USA-nak, ráadásul a Brexit és Angela Merkel „nyugdíjba vonulása” óta Macron egyre nagyobb befolyásra tett szert az európai politikában, és nem titkolja, hogy a terve a stratégiai autonómia elérése. Azaz, távol akarja tartani az EU-t a Fehér Ház által exportálni óhajtott konfliktusoktól.
Az Elysée-palotában úgy vélik, az unió érdeke, hogy fenntartsuk és erősítsük a kölcsönös tiszteleten és párbeszéden alapuló kapcsolatokat Pekinggel. Ez nem jelenti Tajvan kezének elengedését, viszont azon a belátáson alapul, hogy egy sarokba szorított nagyhatalom kiszámíthatatlanabb és veszélyesebb ellenfél, mint a gazdasági és kereskedelmi kapcsolatokban versengő-együttműködő Kína.
A pacifikus Ázsia biztonságát azonban továbbra is veszélyezteti Amerika, amely a legnagyobb előny elve alapján nem hogy az egyenlő feltételek, de még Peking követő politikáját sem hajlandó tolerálni. Ez igaz hadászati, technológiai és gazdasági szempontból egyaránt. Csak egy példa: az USA csendes-óceáni flottájának hét repülőgép-hordozója van, a szövetséges Japánnak kettő, Dél-Korea pedig egyet tervez építeni. Kínának ezzel szemben három (ebből kettő harcra kész), ami mellé a népi felszabadító hadsereg tervei szerint a 2030-as évek derekára még hármat állítanak szolgálatba. Az arány tehát jelenleg 9:2 és egy évtized múlva, sem lehet rosszabb 10:6-nál az Egyesült Államok és szatellitjei javára.
Washington mégis megkongatta a vészharangot, tűrhetetlennek nevezte a kínai flotta bővülését, és hozzálátott Japán, Dél-Korea és Ausztrália fokozott militarizálásához. Könnyű belátni, hogy a fegyverkezési versenyt nem Kína szítja, ahogy azt is, hogy a technológiai fronton például a Huawei elleni boszorkányüldözés nem szól másról, mint az USA gazdasági-politikai érdekeinek kegyetlen érvényesítéséről, többek között Európa kárára.
A kapitalizmus fellegvára gyűlöli a verseny – pontosabban csak akkor szerit, ha garantáltan győz: valahogy úgy, mintha a maratoni futáson másokkal ellentétben neki csak az utolsó száz métert kellene lefutnia vagy kerékpárral indulhatna.
Összegzésként megállapíthatjuk, hogy az amerikai politika, a hegemóniához való feltétlen és erőszakos ragaszkodás Európát már háborúba sodorta, Ázsiát pedig háborúba fogja sodorni. Ha a NATO felsorakozik az Egyesült Államok mögött – ez a végkifejlet borítékolható. Ha Macronra hallgatunk, és kimaradunk Washington és Peking rivalizálásából, akkor csak valószínű, hogy bekövetkezik. Ez se megnyugtató, de mindenképpen a kívánatosabb választás.
Wow, incredible blog format! How long have you been running
a blog for? you make running a blog glance easy.
The total glance of your web site is wonderful, let alone the content material!
You can see similar here najlepszy sklep
Hey! Do you know if they make any plugins to help with SEO?
I’m trying to get my site to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good gains.
If you know of any please share. Thank you! I saw similar art here: Wool product