Csatlakozz a Telegram-csatornánkhoz!
Németország és az Egyesült Államok abban bízik, sikerül rávennie Ukrajnát, hogy tárgyaljon Oroszországgal. Ezt írta a héten német kormányzati forrásokra hivatkozva a Bild.
Ha még nem találkoztatok a cikkel:
A lap szerinte se Joe Biden, se Olaf Scholz nem szólítja fel Ukrajnát nyíltan a béketárgyalásokra, de mindkét ország pont annyi fegyverrel támogatja Kijevet a harcban, ami elég a védekezésre, és Ukrajnát jó tárgyalási pozícióban tartja, de nem elég arra, hogy visszafoglalják az összes területet.
„Zelenszkijnek rá kell jönnie, hogy a dolgok nem mehetnek így tovább” – mondja a forrás, aki szerint „az elnöknek személyesen kell szólnia a népéhez, és elmagyarázni nekik, miért van szükség a béketárgyalásokra.”
Amennyiben a háborúzó feleknek nem sikerül megegyezniük, Berlin és Washington abban bízik, hogy szilárd frontvonalak alakulnak ki, és befagy a konfliktus.
A történet előzménye, hogy az ősz folyamán több forrásból kiszivárgott ugyanaz az információ, amely szerint az amerikaiak így vagy úgy, de le akarják zárni az ukrajnai kalandot. Ezt a korábbi állítások szerint világosan Kijev tudtára adták.
„A partnereink közül senki sem gyakorol ránk nyomást, hogy üljünk le Oroszországgal, tárgyaljunk velük, vagy adjunk át valamit” – reagálta erre akkor Zelenszkij.
Ha alaposan végig gondoljuk, ez nem cáfolja a hírt. Sem a mostanit, sem az előzőeket.
A színész-elnök tulajdonképpen csak annyit állított, hogy nem szorítanak pisztolyt a fejéhez, ami valószínűleg így is van. Hiszen éppen elég a meggyőzéshez az, ha az USA csökkenti a pénzügyi támogatásokat. Ahogy tette. És az, ha a szövetségesek mindenféle indokra hivatkozva nem, vagy csak nagy csúszásokkal szállítják le az Ukrajnának ígért hadianyagot. Ahogy teszik.
Viszont Kijev tavaly óta folyamatosan kért, követelt és könyörgött, és nagyon sokat panaszkodott a nyugati fegyverszállításokra. Nyugati részről pedig elhangoztak olyan kijelentése, hogy követik az eseményeket, és mindig azt, és annyit adnak, amire szerintük az ukránoknak valójában szükségük van.
Ez felveti a kérdést:
Lehet, hogy Washington és a szatellitjei soha nem gondolták komolyan, hogy Ukrajna győzhet? Vagy ami rosszabb: hogy győznie kéne?
A Szovjetunió összeomlasztásában döntő szerepe volt a fegyverkezési versenynek és a 10 éven át tartó afganisztáni háborúnak.
A történelmi tapasztalatokból és a fent említett hírekből kiindulva nem tűnik vad elképzelésnek az, hogy az ukrajnai háborúval az USA egy újabb fegyverkezési versenybe akarta belekényszeríteni első sorban Oroszországot, de járulékosan a többi ellenfelét is. Miközben úgy intézte, hogy Ukrajna egy újabb Afganisztánná váljon.
Ukrán nyilatkozatok szerint az idei nagy ellentámadás megindítását is többek között az késleltette, hogy nem érkeztek meg időben a páncélosok, a lőszer stb. Amíg ők vártak, az oroszok folyamatosan erődítették az állásaikat. Az eredmény pedig rengeteg halott mindkét részről és egy szinte változatlan rajzolatú frontvonal.
Az meg valahol érthető, hogy Zelenszkij nem akar belemenni egy olyan békébe, ami Ukrajna számára területi veszteséggel jár. Nem mellesleg egy ilyen béke a revansvágy miatt nem is biztos, hogy tartós lenne – tartósabb az első világháborút lezáró békéknél. De ezzel nyilván tisztában vannak Washingtonban és Berlinben is. Nem véletlenül mondta azt a német forrás a Bilnek, hogy nem szólítják fel a színész-elnököt, illetve, hogy neki kell beadni a népnek a vereség keserű piruláját.
A legnagyobb valószínűsége tehát jelen pillanatban annak van, hogy a konfliktus váltakozó intenzitással, de hosszú évekig elhúzódik, amin a fegyvergyártók degeszre keresik magukat, miközben az egész glóbuszon kevesebb pénz jut a szegénység felszámolására, az egészségügyre, az oktatásra, a polgári célú kutatás-fejlesztésre…
Más kimenetele csak akkor lehet a történetnek, ha az ukrán népnek elege lesz, vagy az oroszok húznak valami váratlant, és bedarálják egész Ukrajnát. Illetve – és talán ez a legfontosabb –, ha a nyugati költség-haszon elemzéseken azt dobja ki a gép, hogy profitábilisabb módja is van az Oroszországgal és Kínával való versengésnek.
Amerika már csak így működik.