Csatlakozz a Telegram-csatornánkhoz!
A kölni székhelyű Gazdaságkutató Intézet (GKI) december 11-én közzétett jelentésében arra figyelmeztetett, hogy az EU-nak újra kell tárgyalnia pénzügyi kötelezettségvállalásait, ha fel akarja venni Ukrajnát.
A csatlakozás „ára” a blokk 2021-2027-es költségvetésének mintegy ötödével egyenlő – állapították meg az Ukraina című portál szerint.
Az elemzők úgy látják: az első öt évben az ukrán mezőgazdaságra körülbelül 70-90 milliárd eurót kéne fordítania az uniónak. Emellett az új tagállam 50 és 90 milliárd euró közötti összegű kohéziós támogatásra is jogosult lenne.
Az egyéb alacsonyabb költségekkel együtt, amelyekkel egy ilyen bővítés járna, az agytröszt arra a következtetésre jutott, hogy az ország valahol 130 és 190 milliárd euró közötti összegbe kerülne az európai költségvetésnek.
A becslés a tagság elnyerését követő öt-hat évre vonatkozik, és összhangban van a más szervezetek által korábban készített becslésekkel – jegyzik meg a cikkben.
Érdemes hozzátenni: a fentiekben nincsenek benne Ukrajna újjáépítésének költségei, sem az a kár, amit például a francia, lengyel és magyar agrárium kénytelen lenne elszenvedni a közös piacot elárasztó ukrán termékek miatt.
És akkor még nem beszéltünk arról, hogy mekkora veszteségeket okozott eddig ez a háború, az értelmetlen szankciók, a fegyverek és a muníció elosztogatása és a többi. Ezt is mind meg kell fizetnie valakinek – az európai adófizetőknek.
Most két dolog lehetséges. Az egyik, hogy a német GKI orosz befolyás alá került. Mint mindenki, aki szerint Ukrajna politikailag éretlen az EU-csatlakozásra, gazdaságilag pedig a felvétele egy csoportos öngyilkossági kísérlettel ér fel.
A másik, hogy az unió vezetése egy öngyilkos szekta elszántságával tagadja a valóságot, és készül a harakirire. Brüsszel és az Európai Parlament úgy viselkedik, mintha örökké Woodstock lenne. Nem abban az értelemben, hogy jók a programok, hanem hogy permanensen be van állva mindenki.
Minden józan számítás szerint ugyanis Ukrajna csatlakozása nem csak most, hanem a belátható jövőben is végzetes lenne. Szóval, le kéne már jönni végre a „cuccról”. E tekintetben most tényleg a magyar kormányon múlik minden. Reméljük, nem hátrálnak meg az e heti EU-csúcson!