Csatlakozz a Telegram-csatornánkhoz!

Ukrajnának még mindig mozgósításra van szüksége, hiszen a háború folytatódik, és Oroszország, nem fog leállni – mondta Jegor Csernev, a Verhovna Rada nemzetbiztonsági, védelmi és hírszerzési bizottságának helyettes vezetője, erről itthon a Magyar Nemzet számolt be. Mint írták, Jegor Csernev azonban nem közölte, hogy a törvénytervezet milyen rendelkezései vonatkoznának a külföldön élő emberekre.


Csernev szerint a mozgósításra szükség van, ugyanakkor a gazdaság érdekeit is figyelembe kell venni. Az agresszív mozgósítás helyett szerinte olyan motivációs intézkedésekre van szükség, amelyek valóban ösztönöznek, és a mozgósítás közepette a gazdaság is tud működni.

A lap emlékeztetett arra, hogy tavaly december 25-én új mozgósítási törvényjavaslatot vett nyilvántartásba a Verhovna Rada. Ezt a tervezetet máris komoly kritikával illették politikusok, és a közvélemény is hevesen bírálta azt. Például Dmitrij Lubinets ombudsman azt mondta, hogy a tervezett változtatás helyenként ellentmond az alkotmány normáinak.

Ezt követően viszont már azt közölték, hogy az ombudsmani hivatal és a honvédelmi minisztérium kompromisszumot talált ebben a kérdésben.


Na már most Jegor Csernev nyilatkozatát sokféleképpen lehet értékelni. Lehet azt mondani, hogy a politikus megbolondult – ami nem lenne csoda két év háborúskodás után –, és hülyeségeket beszél. Mondhatnánk azt is, hogy azért beszél zagyvaságokat, mert túl sokat ivott, esetleg más tudatmódosító szert használt.

Feltételezhetnénk azt is, hogy azért beszél össze-vissza, mert az ukrán vezetés zsarolja. Egy dolgot nem lehet tenni, komolyan venni Jegor Csernevet! Hogy miért?

Ez a mondat a kulcs: „Az agresszív mozgósítás helyett szerinte olyan motivációs intézkedésekre van szükség, amelyek valóban ösztönöznek.”


Ezt mégis hogyan képzeli Jegor Csernev? Vajon milyen remek motivációs intézkedéssel lehet szerinte a poklok poklába, a majdnem biztos halálba invitálni nyugatról a biztonsághoz és jobbléthez szokott ukrán férfiakat? Kapnak matricát, csokit vagy megígérik nekik, hogy ha meghalnak, akkor felkerülhetnek a hősök falára? Ígérnek nekik egy romot Bahmutban vagy Marjinkában, amelyek már úgyis az oroszoké?

Ép ésszel nem tudok olyan csábító körülményt elképzelni, ami hazaédesgetheti az ukrán embereket külföldről. Vagy fenyegetni, zsarolni akarják őket? Ez adott esetben lehet elegendő motiváció, csak éppen nem lenne méltó egy EU-ba igyekvő demokratikus államhoz. Mondjuk, nem mintha Ukrajna az lenne…

Szerintetek mire gondolt Csernev?


HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét