Csatlakozz a Telegram-csatornánkhoz!
Olaf Scholz a minap arról beszélt, hogy Berlin azért nem szállít Kijevnek nagy hatótávolságú Taurus rakétákat, mert ennek csak akkor lenne értelme, ha német katonákat is Ukrajnába küldenének, erről pedig szó nem lehet.
– Amit a britek és a franciák a segítségnyújtás terén tesznek, azt Németország nem teheti meg – fogalmazott a The Telegraph szerint.
Ez a kijelentés olyan, mintha a kancellár kikotyogta volna: a Tommy-k és a Franciskák már a spájzban vannak. De az egész könnyen kimagyarázható lett volna, ha a brit alsóház védelmi bizottságának korábbi elnökénél nem gurul el a gyógyszer.
Csak annyit kellett volna mondani, hogy a német kormányfő arra akart utalni, hogy Emmanuel Macron és Rishi Sunak már biztonsági megállapodást kötött Zelenszkijjel, Berlin viszont nem, így nincs jogalapja beavatkozni a harcokba.
Tobias Ellwood viszont azonnal telekürtölte a sajtót azzal, hogy ez „a hírszerzéssel való nyilvánvaló visszaélés, amelynek célja, hogy elterelje a figyelmet arról, hogy Németország vonakodik felfegyverezni Ukrajnát saját nagy hatótávolságú rakétarendszerével”.
Ciki. Viszont a történetnek ezzel még nincs vége. A kancellár a DPA hírügynökség szerint azt is leszögezte:
„A német katonák semmilyen ponton és semmilyen helyen nem lehetnek kapcsolatban azokkal a célpontokkal, amelyeket ez a rendszer elér.”
Nos, bármilyen hihetetlenül hangzik, úgy tűnik, hogy Olaf Scholz ezt tényleg komolyan gondolta. Ellwoodnak pedig igaza van, habár óriási bakot lőtt ennek hangoztatásával.
Hogy értsétek:
Margarita Szimonjan, a Rosszija Szegodnya médiacsoport és az RT TV-csatorna főszerkesztője pénteken nyilvánosságra hozott egy február 19-én rögzített hangfelvételt, amelyen Frank Gräfe, a Bundeswehr Légierő Parancsnokság műveleti és gyakorlatozási osztályának vezetője, Ingo Gerhartz, a Bundeswehr-felügyelője, valamint Fenske és Frostedte, a Bundeswehr Űrparancsnokság légi műveleti központjának tisztjei beszélgetnek.
A hírrel a nap folyamán már találkozhattatok, de a magyar sajtó egy nagyon fontos részt kihagyott a feldolgozásokból.
Gerhartz: Ellenőriznünk kell az információkat. Amint azt már hallhatták, Pistorius védelmi miniszter gondosan ki akarja dolgozni a Taurus rakéták Ukrajnába szállításának kérdését. Van egy találkozónk vele. Mindent meg kell vitatni, hogy elkezdhessünk dolgozni ezen a kérdésen. Eddig nem látom, hogy ezeknek a szállításoknak a kezdetét jelezték volna. Nem úgy volt, hogy a kancellár azt mondta volna neki: „Most akarok információt szerezni, és holnap reggel döntést hozunk.” Soha nem hallottam ilyesmit. Éppen ellenkezőleg, Pistorius értékeli az egész kibontakozó vitát. Senki sem tudja, hogy a szövetségi kancellár miért blokkolja ezeket a szállításokat…
Ehhez képest az, hogy a beszélgetésen szóba került a krími híd teljes elpusztításának lehetősége, majdnem jelentéktelen információ. A kiemelt mondat ugyanis azt jelenti: a német bábkormány és a hadsereg vezetése már rég beleugrott volna a kútba. Miért? Mert az amerikaiak azt mondták…
Scholz viszont dacol, és inkább vállalja, hogy Macron, meg még sokan mások – miként a Bloomberg fogalmazott egy mai cikkében – töketlennek tartsák, ha így elkerülhető az erőszak eszkalációja.
Merthogy a Taurus rakéták bevetése az oroszokat is szintlépésre kényszerítené, az biztos. Az pedig mivel járna? Ukrán városok porig rombolásával, sokszázezer, hanem milliónyi halottal, és egy olyan totális háborúval, amelyben már tényleg semmilyen szabály nem számítana. Csak a cél: Ukrajna és az európai gazdaság megsemmisítése. Kerül, amibe kerül.
Ki hitte volna, hogy Olaf Scholz lehet a fék és az ellensúly, ami a háborús ámokfutókat visszatartja?