Csatlakozz a Telegram-csatornánkhoz!
Az Egyesült Államok Képviselőháza szerdán 352-65 arányban elfogadta azt a törvényjavaslatot, amely a kínai TikTok amerikai betiltásához vezethet – írta meg a Mandiner.
A tervezet értelmében a ByteDance-nek hat hónapon belül el kell adnia részesedését az alkalmazásban, különben kitiltják azt az USA-ban elérhető alkalmazásboltokból és webtárhely-platformokról.
A demokrata és republikánus képviselők döntő többsége azon az állásponton van, hogy a TikTok nemzetbiztonsági kockázatot jelent, a vélt Kína Kommunista Párt részéről kezdeményezett választási beavatkozás miatt.
Természetesen a TikTok nem hagyta mindezt válasz nélkül. Abban bíznak, hogy a Szenátus nem szavazza meg a törvényjavaslatot, így az nem fog ténylegesen az elnök asztalára kerülni aláírásra.
„Reméljük, hogy a Szenátus figyelembe veszi a tényeket, meghallgatja választóikat, és felismeri a gazdaságra, 7 millió kisvállalkozásra és a szolgáltatásunkat igénybe vevő 170 millió amerikaira gyakorolt hatást” – fogalmaztak.
Az ügyben megszólalt a kínai külügyminisztérium is. A törvényjavaslat megszavazása előtt kiadott közleményükben arra figyelmeztette az amerikai törvényhozókat, hogy a jogszabály visszaüthet az Egyesült Államokra.
Fentebb félkövérrel és aláhúzással is kiemeltük a vélt szócskát, merthogy egy jogállamban nem vélelmek, hanem bizonyítékok és tények alapján szoktak ítéleteket hozni. Az USA-ban és a szatellitjeiben viszont egy tiltóhatározathoz elég, ha a „vádlott” kínai vagy orosz.
Ezt diszkriminációnak hívják, és minden ilyen döntés annak demonstrációja, hogy a Nyugat semmibe veszi a saját liberális elveit, amelyeket lépten-nyomon hangoztat, és számonkér másokon.
Ilyen volt a Huawei-ügy is, amely arról szólt, hogy ha már kutatás-fejlesztésben, szürkeállomány terén az USA és az EU nem képes lépést tartani Kínával, akkor marad a nyers erő, és kitiltják a versenyből a favoritot.
A TikTok ellen sincs semmi kézzelfogható az amerikai döntéshozók kezében. Csak egy vélemény, amely szerint minden, ami kínai, azt kémkedésre használnak fel. A legutóbbi őrület egyébként az volt, hogy a Kínában gyártott kikötői darukat is le kéne szerelni, és be kéne olvasztani, mert azok is hírszerzési célokat szolgálnak….
Ez a fajta paranoia persze valahol érthető.
Mármint azt pontosan tudjuk, miből fakad: amikor Elon Musk 2022 októberében megvásárolta a Twittert, átvilágíttatta a céget, és kiderült, hogy az amerikai kormánynak teljes hozzáférése volt mindenhez a közösségi médiaplatformon, beleértve a felhasználók közötti privát üzeneteket is.
Köztudott, hogy az Egyesült Államok a világon mindent és mindenkit lehallgat – ez alól a saját szövetségesei sem képeznek kivételt.
Washingtonban úgy gondolják, hogy létezik ez egyfajta megfigyelési monopólium. Ennek jogi alapja nincs, de a cél szentesíti az eszközt, és a cél a „pax Americana” fenntartása, amire más-más okból mindenki veszélyt jelent. Akár a csatlósok is, de a közép- és nagyhatalmak mindenképpen.
Ebből kiindulva tényleg nincs jelentősége annak, hogy a TikTokkal visszaélnek-e a Kínaiak. Ha a platform amerikai kézben lenne, a CIA, az NSA stb. biztosan kémkedne a felhasználók után, és manipulálná a közvéleményt az algoritmus befolyásolásával.
Itt van a kutya elásva: az USA nem tud másból kiindulni, csak magából. Nem hisz a versenyben, csak az erőben. És mivel nem tudja elképzelni, hogy valamit, amit rossz célokra is fel lehet használni, és amit ő maga ne fegyverként használna, azzal mások nem fogják ugyanezt tenni, inkább betiltja a TikTokot.
A Képviselőház döntése tehát valahol logikus, az amerikai hegemónia védelmét szolgálja. Ettől függetlenül visszataszító, és egyben arra is rámutat: mennyire érzik a vesztüket. Nyilván ők is tudják, hogy az elnyomó birodalmak története nem szokott szépen véget érni.
Teszi mindezt az az USA amelyet a „szabadság földje”, illetve a „szabad véleménynyilvánítás hazája” jelzős szerkezettel szoktak emlegetni…
Egyébként a nemzetközi jog szerint:
„Az ártatlanság vélelme alkotmányos alapjog, ami mindaddig fennáll,
amíg a vádló a vádat a vádlottal szemben
hitelt érdemlően és kétséget kizáróan
be nem bizonyítja.”
Ez érvényes Kína és az
USA viszonylatában is.