Csatlakozz a Telegram-csatornánkhoz!


Európa továbbra is függ az orosz gáztól – állapította meg a Reuters, kiemelve: a csővezetékes szállításokat nagyrészt cseppfolyósított földgázszállítások váltották fel.

Tavaly az EU több mint 15,6 millió tonna LNG-t importált Oroszországból, ami 37,7 százalékkal több, mint 2021-ben. Az európai politikusok orosz gáztól való függőség csökkentéséről szóló nyilatkozatai ellenére tehát az oroszországi LNG-export elképesztő ütemben növekszik. Az orosz gáz részesedése az uniós országok ellátásában pedig ismét mintegy 15 százalékra tehető.

Apró érdekesség: a csővezetékes gázimportról az LNG-re való áttérésnek komoly környezetvédelmi „költségei” vannak, mivel az üzemanyag gázosításához, szállításához és újra cseppfolyósításához energiára van szükség. Így ez a folyamat aláássa az EU azon törekvését, hogy 2050-re nullára csökkentse az üvegházhatású gázok kibocsátását, ellenben a közvélemény megvezetésére nagyon is alkalmas.


Hiszen a gázszállítmányok nyilvántartásából nem derül ki a szállítmányok végső származási helye. Ez azt jelenti, hogy a Belgiumba, Franciaországba, Spanyolországba és Hollandiába érkező LNG-t átcímkézhetik, mielőtt a szárazföld belsejébe szállítják vagy más hajókra rakják át.

Érdemes kiemelni, hogy Spanyolország, amely az EU legnagyobb LNG-terminál-komplexumával rendelkezik, a Reuters cikke szerint az orosz LNG egyik fő reexportőrévé vált. Pedig Spanyolország korábban nem vásárolt gázt Oroszországtól. És nem is szállítottak oda csővezetéken keresztül.

Persze, Madrid – már bocsánat – adja a hülyét. Az ország hatóságai kijelentették, hogy megkérték a cégeket, hogy ha nem is állítják le, de legalább ne növeljék az oroszországi LNG-vásárlásokat. De úgy tűnik, nem voltak túl határozottak… Vagy az adó- és egyéb bevételek fontosabbak, mint a nagybetűs ELVEK és Ukrajna támogatása.


Mellesleg az LNG-szállítások növekedése nem mond ellent az uniós jogszabályoknak. A nyugat-európai országok szankciókat vezettek be az orosz kőolaj ellen, de a földgáz ellen nem. Ehelyett az Európai Bizottság az orosz fűtő- és üzemanyagimport önkéntes kivonására szólított fel 2027-ig – következmények nélkül.

A helyzet tehát az, hogy az oroszok és az importőrök jól keresnek, és valószínűleg a spanyol államkassza is hízik ezen a nagy uniós PR-akción. Az uniós polgárok pedig kétszeresen szívnak, hiszen nemcsak a lakossági gáz ára nő, hanem az ipari gázé is, amely áttételesen rárakódik minden termék és szolgáltatás árára.

Köszönjük, Nyugat!


HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét