Csatlakozz a Telegram-csatornánkhoz!
Az Európai Bizottság elfogadhatatlannak tartja, hogy kínai rendőrőrsök működésén keresztül Peking kiterjeszti tevékenységét a tagállamok területére – jelentette ki Margarítisz Szkínász, az európai életmód előmozdításáért felelős uniós biztos az Európai Parlament brüsszeli plenáris ülésén szerdán.
A biztos a kínai rendőrök európai tevékenységéről tartott EP-vitán hangsúlyozta, az EU aggodalommal figyeli, hogy számos uniós tagállamban kínai rendőrösök működnek. A magyar kormány márciusban jelentette be, hogy hamarosan kínai rendőrök is járőrözhetnek Magyarországon.
„Az Európai Bizottság elítéli a külső befolyásolás minden formáját az uniós tagállamok területein akár állam, akár gazdasági szereplő részéről” – mondta Szkínász.
A fentiek alapján könnyű elképzelni a kínai büfék és piacok alatt. mögött, rejtve működő, rosszul megvilágított légópincékből, esetleg rég bezárt vágóhidakból kialakított „bunkereket”. A szutykos falakon Mao és Hszi Csin-ping képei, nemzeti zászló, az adóvevőből recsegve érkeznek a kódolt rádióüzenetek a pekingi pártközpontból, és az éjjel-nappal üvöltő kínai tv sem képes mindig elnyomni az elektrosokkal kínvallatott emigráns tibeti szerzetesek és ujgur menekültek jajveszékelését.
Na, de ez az, ami nincs Európában. Volt hasonló – és talán van még most is –, viszont azt az Egyesült Államok működtette. Nézzük csak, mit írt erről a Washington Post 2014-ben:
A lengyel hírszerzés 15 millió dollárt kapott az amerikai Központi Hírszerző Ügynökségtől (CIA) azért, hogy rendelkezésére bocsássa egyik kiképzési központját, amelyben az amerikaiak titokban az al-Kaida merényleteiben bűnrészességgel gyanúsított személyeket tartottak fogva, és kínoztak meg, hogy vallomásokat csikarjanak ki belőlük.
Ez persze különösebben nem zavart senkit Brüsszelben. Ahogy az sem, hogy az FBI honlapja szerint – idézzük: „Ma 63 jogi attasé irodával – közismert nevükön legátusokkal – és több mint két tucat kisebb alirodával rendelkezünk a világ kulcsfontosságú városaiban, amelyek több mint 180 országot, területet és szigetet fednek le.”
Nyilván arról van szó, hogy ha az USA a „szabadság”, a „demokrácia” és a „szabályokon alapuló világrend” „védelmében” rabol el és kínoz meg embereket, hallgatja le a szövetségesi vezetőit, hajt végre titkos műveleteket, vagy folytat más illegális eljárást bármiféle törvényességi kontroll nélkül – az rendben van, mivel ezt a „szabadság”, a „demokrácia” és a „szabályokon alapuló világrend” „védelmében” teszi.
Ezzel szemben Kína, amelyre nem jellemző, hogy kommunista diktatúrává bombázzon más országokat a világ túlsó felén, nem rabol el embereket és nem tart fent csak azért koncentrációs tábort mondjuk a Fülöp-szigeteken, hogy ne kelljen betartani a saját törvényeit és a nemzetközi szerződések emberijogi előírásait, veszélyt jelent az Európai Unióra.
A kínai rendőrség európai irodáig akkor is illegális őrsök, ha egyébként kétoldalú szerződések, együttműködési megállapodások alapján, szabályozott keretek között működnek, a céljuk pedig nyilvánvalóan csak a demokrácia aláásása és a disszidenesek vegzálása lehet – mert kínaiak. Logikus.
Persze, ezzel nem azt akarjuk állítani, hogy az FBI európai irodáit feltétlenül be kellene zárni. Világos, hogy a globalizált világunkban szükség van a hatóságok közötti együttműködésre, tudásmegosztásra stb.
Éppen ezért tartjuk helyesnek, hogy a kínai rendőrség 13 uniós országban rendelkezik képviselettel. Az ott dolgozóknak nincs hatósági jogköre, nem intézkedhetnek, viszont kérésre segítséget tudnak nyújtani a helyi bűnüldözőknek.
Amikor az első „tengerentúli rendőrőrsöket” 2016-ban kísérleti jelleggel, de teljesen nyilvánosan felállították, rövid időn belül hat országban 120 bűnügyet sikerült a kínai rendőrökkel közösen feltárni, és nyolcvan bűnöző került rács mögé. Ha ennek ellenére Brüsszelben kiveri a biztosítékot a kínai jelenlét, az csak egyet jelenthet: az EU az USA érdekeinek szolgálatában állva fokozni akarja a hidegháborús blokkosodást, amiért súlyos árat fogunk fizetni.