Ha meghallgatja vagy elolvassa valaki ezt a felsorolást – Emir Kir, Humza Yousaf, Sadiq Khan, Ahmed Aboutaleb, Rishi Sunak, Cem Özdemir, Sayeeda Warsi vagy éppen Rachida Dati –, akkor akár egy Ázsiából érkezett turistacsoport tagjaira vagy éppen egy muszlim konferencia résztvevőire is gondolhatnánk.
Csatlakozz a Telegram-csatornánkhoz!
De messze nem erről van szó, annál is inkább, mert Sadiq Khan, London pakisztáni származású polgármesterének vagy éppen Rishi Sunak, az Egyesült Királyság pandzsábi származású miniszterelnökének neve sokaknak ismerősen csenghet.
Emir Kir, Brüsszel egyik kerületének (Saint-Josse-ten-Noode) török származású polgármestere a napokban vált ismertté Magyarországon, miután kedden végzést adott ki a kétnaposra tervezett Nemzeti Konzervativizmus Konferencia (NatCon) betiltására – ezen részt vett mások mellett Orbán Viktor magyar miniszterelnök –, és Kir azt írta: nem látják szívesen a szélsőjobboldalt.
De ki lehet Humza Yousaf? Nem tudom, hogy ezt hányan tudjátok, de a muszlim férfi Skócia pakisztáni származású miniszterelnöke. Ahmed Aboutaleb pedig Rotterdam marokkói származású polgármestere. Politikus a török származású Cem Özdemir is, aki évek óta az egyik legfontosabb személy a német zöld pártnál, jelenleg az ország mezőgazdasági minisztere.
Egyelőre inkább a múltat jelenti a pakisztáni származású Sayeeda Warsi, aki az első muszlim nő volt, aki szerepet kapott a brit kabinetben, és 2010 és 2012 között a Konzervatív Párt társelnöke volt. A nő a Cameron–Clegg kormánykoalícióban 2010 és 2012 között tárca nélküli miniszterként dogozott, majd utána a Külügyminisztérium és Nemzetközösségi Hivatal államminisztere, valamint hitért és közösségekért felelős államminiszter volt, de 2014 augusztusában lemondott tisztségéről.
A félig marokkói és félig algériai származású Rachida Dati számára is voltak már szebb napok a francia politikai életben, de nem kizárt, hogy látjuk még Párizs polgármesteri tisztségében. A nő 2007-ben a francia Les Républicans pártban kezdte meg politikai karrierjét Nicolas Sarkozy szóvivőjeként, majd igazságügyi miniszter volt Sarkozy kormányában. Később, 2009 és 2019 között európai parlamenti képviselő volt Brüsszelben.
Ezek a politikusok azonban csak a jéghegy csúcsát jelentik, mert egy három éve közzétett kutatás arra mutatott rá, hogy akad bőven muszlim származású politikus az európai politikai életben. Arra jutottak, hogy a muszlim lakossággal arányosan ugyan Franciaországban, Németországban és az Egyesült Királyságban alul vannak reprezentálva az iszlám követői a parlamentben, ezzel szemben Belgiumban, Hollandiában és Bulgáriában meglehetősen sok a muszlim politikus.
Ezek a tények. S az egészet egy kérdéssel zárom. Szerintetek, ha egyre-egyre több és több lesz a bevándorló politikus a kontinensünk közéletében, az a tradicionális Európa érdekeit szolgálja?