Az Egyesült Államok nagykövetsége nyíltan megfenyegette a boszniai Szerb Köztársaságot, miután annak vezetése a sokévnyi megaláztatásra válaszul bejelentette: békésen kiválik az egyébként is mesterségesen létrehozott Bosznia-Hercegovinából.

Csatlakozz a Telegram-csatornánkhoz!


…ez veszélyes, felelőtlen, Dayton-ellenes, és fenyegeti Bosznia-Hercegovina területi integritását, szuverenitását és multietnikus jellegét. Ezek az Egyesült Államok alapvető érdekei. Az Egyesült Államok megvédi és meg fogja védeni őket, többek között azzal, hogy felelősségre vonja azokat, akik ezeket veszélyeztetik” – áll a közleményben, melynek a legsúlyosabb mondata így hangzik:

A Republika Srpska (RS) elszakadása vagy »kiválása« nem jelenti az RS függetlenségét vagy Bosznia-Hercegovina végét, hanem az RS végét jelenti.”

Tekintettel arra, hogy a boszniai szerb elnök, Milorand Dodik ellen már most is folyamatban van egy koncepciós eljárás, illetve a Robert Fico elleni merényletre – amiről nem állítjuk, hogy az USA megrendelésére történt, de mindenképpen a Nyugat gyűlöletkampányának a következménye – ez rendkívül súlyos állásfoglalás.

Egyúttal az amerikai imperializmus egyértelmű bizonyítéka, hiszen Washington nem a népek jólétét, szabadságát, fejlődését és békéjét, hanem Bosznia-Hercegovina senki által nem óhajtott „multietnikus jellegét” tekinti az érdekében állónak.


Ez persze eddig is világos volt. Bosznia-Hercegovina egy börtön – egyedüli haszonélvezői a muszlimok. Azért alkották meg úgy, ahogy Daytonban, hogy a Nyugat-Balkán népeit, különösen a szerbeket sakkban lehessen tartani. Nekünk magyaroknak ez igazán ismerős lehet, hiszen az a velejéig gonosz logika szülte, mint a trianoni békediktátumot.

Itt érdemes visszautalni arra is, hogy az USA a srebrenicai vérengzést használta ürügyül a létrehozásához. Az első, aki a mészárlást politikai okokból népirtásként emlegette Madeleine K. Albright, Bill Clinton külügyminisztere volt.

Aztán a korábbi Jugoszlávia területén elkövetett háborús bűnök kivizsgálására felállított, ám kevés kivételtől eltekintve inkább csak a szerbeket üldöző hágai törvényszék ugyancsak politikai okokból Radislav Krstić tábornok perében úgymond „jogerőre” emelte ezt a hazugságot.

Dacára annak, hogy független szakértők, nemzetközi bizottságok, az izraeli Jad Vasem Központ és még sokan mások egyértelműen bebizonyították, hogy a Srebrenicánál történtek nem felelnek meg a népirtás nemzetközi jogi definíciójának, a bíróság elsőfokú ítéletében annak minősítette az esetet, és népirtásért 46 évvel sújtotta Krstić-et.


A határozatot nemzetközi jogászok és jogi egyetemek egész sora szedte ízekre. Talán ezért is, másodfokon a következő „salamoni döntés” született: az nem bizonyítható, hogy Krstić népirtást akart volna elkövetni, de valaki azt akart, és ő részt vett benne, ezért bűnrészes.

Érdemes megemlíteni, hogy a hágai törvényszék a srebrenicai perekben rendre lesöpörte a vádlottak bizonyítási kérelmeit az asztalról. A bíróság indoka az volt, hogy a katonai vezetők rosszhiszeműen védekezni próbálnak az ellenük felhozott vádakkal szemben! Igen… mert, ha valaki be akarja bizonyítani, hogy ő háborús bűnös, amiért életfogytiglanra ítélhetik, de nem népirtó, az rosszhiszemű védekezés.

Ez a hozzáállás egyébként érthető, ha figyelembe vesszük, hogy a Krstić-ítélet kapcsán a törvényszék leszögezte: példát akart statuálni és precedenst akart teremteni. Ennyit a „joggállamiságról”.

És még egy érdekesség: nem sokkal azelőtt, hogy az ENSZ Közgyűlése tegnap a német-ruandai határozati javaslatról szavazott, amely a tények dacára népirtássá nyilvánította a srebrenicai mészárlást, emléknapot adott neki, és ezzel megbélyegezte a szerb népet, a Republika Srpska kormánya bemutatott egy listát.


A szóban forgó dokumentum csaknem kilencven ember adatait tartalmazza a bosznia-hercegovinai belügyminisztérium nyilvántartásából. Élő emberekét, akiknek a neve a mészárlás emlékművén is szerepel. Igen… Annak ellenére, hogy az adott személyek élnek, a nevük ott van az áldozatok között.

Hozzákell tenni, a srebrenicai tömegsír bizonyítottan tele van olyan háborús áldozatok holttestével, akik 1995 előtt haltak meg. De a Nyugatot ez sem érdekli, hiszen Bosznia-Hercegovina területi integritása, szuverenitása és multietnikus jellege az Egyesült Államok alapvető érdekei. És az alap, amely a daytoni állam épült: Srebrenica.


HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét