Megszavazta az amerikai Képviselőház azt a törvényjavaslatot, ami szankcionálná a hágai Nemzetközi Büntetőbíróságot (ICC) az izraeli miniszterelnökkel szemben kért nemzetközi elfogatóparancs miatt.
Csatlakozz a Telegram-csatornánkhoz!
A törvényjavaslat többek között megvonná az amerikai vízumot az ICC azon munkatársaitól, akik eljárásokat indítottak amerikaiak vagy izraeliek ellen.
Eközben megjelent egy interjú a Time magzinban, amiben Joe Biden többek között azt mondta: Minden okunk megvan arra következtetni, hogy Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök a saját politikai túlélése végett nyújtja el a gázai háborút.
De ezt csak mellékesen jegyeztük meg, a lényeg a Képviselőház döntése, amit a republikánusok mellett 42 demokrata is támogatott.
Az erről szóló híradásokban egyébként rendre megjegyezték: a szavazás csak jelzésértékkel bírt, mivel a demokrata többségű szenátus valószínűleg nem tárgyalja majd, így törvény sem lesz a kezdeményezésből.
Mármost az ICC-ről azt kell tudni, hogy az USA és Oroszország is már rég visszavonta az aláírását, Kína és India pedig – hogy csak a nagyokat említsük – eleve alá sem írta az alapító statútumát.
Ugyanakkor az Egyesült Államok minden esetben előszeretettel hivatkozik a döntéseire, ha az az érdekeit szolgálja. Például akkor sem emeltek kifogást, amikor Vlagyimir Putyin ellen megalapozatlan körözést adtak ki azoknak az ukrán gyerekeknek az eltűnése miatt, akiknek egy része azóta Németországból került elő.
Kevesen tudják, hogy az ICC nem azonos a szintén hágai Nemzetközi Törvényszékkel (ICTY), amelyet a volt Jugoszlávia terültén zajló háborúk során elkövetett bűncselekmények kivizsgálására hoztak létre. Nagy különbség azonban nincs közöttük, már amennyiben azt vesszük alapul, hogy a függetlenséghez és az ojektivitáshoz annyi közük van, mint a Telexnek és a 444-nek a médiában.
Ennek alátámasztására elég egyetlen adatsort idézni: az ICTY által elítéltek között 94 szerb, 29 horvát, 9 albán, 9 bosnyák, 2 macedón és 2 montenegrói van. Az aránytalanság oka nem az, hogy a szerbek különösen kegyetlenek lettek volna, hanem az, hogy ez állt a Nyugat érdekében. És ebből még csak nem is csináltak túl nagy titkot – erről a sebrenicai népirtás kapcsán már olvashattatok a Bekezdéseken.
Egyébként kifejezetten „tetszik” az a megjegyzés, miszerint a Képviselőház által megszavazott törvényt várhatóan nem fogja tárgyalni a Szenátus. Ebben úgy minden benne van a fene nagy amerikai demokrácia működéséről. Az oké, ha leszavazzák, de hogy napirendre sem veszik?
Jó, hát végül is csak a nép választott képviselőinek döntéséről van szó…