Szinte nem telik el úgy nap júniusban, hogy ne köröznének felderítőgépek Szerbia és a boszniai Szerb Köztársaság felett. Csütörtökön egy Bombardier Challenger 650 Artemis-t észleltek, amely Romániából szállt fel, és Szerbiát elkerülve érkezett Bosznia fölé.
Csatlakozz a Telegram-csatornánkhoz!
A Szerbszkij Vesztnyik szerint az elmúlt időszakban a NATO a konstancai repülőtérről indított már MQ-9 Reapert, King Air 350-et, An-30-at és Beech King Air 350ER-t is, és valamennyi a szerbek lakta területeket figyelte.
Valamint a magyarokat, de erre majd még visszatérünk.
Érdemes megemlíteni azt is, hogy a héten leszállt a szarajevói repülőtéren egy török Airbus A400M Atlas katonai szállító repülőgép.
Hogy pontosan mit szállított, azt nem tudjuk, mindenesetre korábban több portálon megjelent, hogy a bosznia-hercegovinai fegyveres erők hamarosan 30 török Vuran páncélozott járművet kapnak. Ezeket a bosnyák fegyveres erők könnyű gyalogsági zászlóalj csoportjának felszerelésére szánják.
Ismert az is, hogy Ankara és más muszlim országok időről időre pénzzel, hadianyaggal és felszereléssel segítik az albánokat és a bosnyákokat, akik élvezik a Nyugat – különösen az Egyesült Államok támogatását.
A délszláv háború idején ezen kívül számos muszlim fanatikus érkezett a régióba. A „hitetlenekkel” állatok módjára bánó fanatikusok egy része sosem tért vissza a hazájába.
Albánia pedig nem rég egyezett meg a megválasztása óta, és az EU, valamint az USA pénzügyi zsarolása hatására megingathatatlan atlantistává avanzsált Georgia Melnival arról, hogy befogadja az olasz hatóságok által kitoloncolt migránsokatat.
Érdemes továbbá megemlíteni, hogy a boszniai Szerb Köztársaságot és annak vezetőjét, Milorad Dodikot az utóbbi időben nyíltan fenyegeti Szarajevó és a Nyugat, amelyek politikai kurzusváltást akarnak kikényszeríteni.
Hónapok óta benne van a levegőben, hogy amennyiben a zsarolás nem használ, valamilyen ürüggyel katonai akciót indítanak a boszniai szerbek területei ellen, aminek kivédésére az nyilvánvalóan nincs felkészülve, az ukrajnai háború miatt pedig Oroszországtól sem számíthat légi úton támogatásra.
Hogy van-e összefüggés a fent leírtak és a most következő hír között, megint csak nem tudjuk. Mindenesetre érdekes, hogy a NATO felderítőgépeinek nagy érdeklődése mellett a múlt héten 50 BTR-80A-t szállítottak Magyarországról Szerbiába.
A Borbeni Efektivi azt írja, hogy ezek szovjet/orosz 30 mm-es 2A72-es gépágyúkkal (KPB Tula) felfegyverzett 8×8-as kerekes páncélozott járművek.
A tervek szerint ez év végéig 30 nagyjavításon és modernizáción esik át, majd a niši főhadiszállású páncélos felderítő zászlóaljat fogják erősíteni.
Figyeljünk oda a számokra: harminc az ötvenből. De mi lesz a maradék hússzal?
Itt, és végezetül muszáj megjegyeznünk valamit. Abban biztosak vagyunk, hogy sem Magyarországnak, sem Szerbiának nem érdeke, hogy a balkáni válság háborúvá fajuljon. Tehát a BRT-k átadása és hadrendbe állítása nem provokáció, hanem arányos válasz a Nyugat és szatellitjeinek eszkalációs lépéseire. Tulajdonképpen elrettentés.
Elképesztő, hogy itt tartunk; hogy ilyen eszközökkel kell a törékeny békét biztosítani a Balkánon, méghozzá azokkal szemben, akik a béke és a rend őreiként hirdetik magukat.