Ukrajna nem ellenzi, hogy egy következő tárgyaláson már Oroszország is részt vegyen, jelentette ki a svájci békecsúcson Andrij Jermak, az ukrán elnöki hivatal vezetője.
Csatlakozz a Telegram-csatornánkhoz!
– Nincs kompromisszum a függetlenségben, nincs kompromisszum a szuverenitásban és a területi integritással kapcsolatban. Keressük a lehetőségét annak, hogy ezt a javaslatunkat bemutassuk az orosz képviselőknek – fogalmazott a Sztrana szerint.
Az ukrán lapban hozzátették: Olaf Scholz német kancellár sem zárja ki, hogy tárgyalást kezdeményezzenek Oroszországgal, „ha egy olyan konferencia vagy fegyverszüneti tárgyalás jön létre, amely Ukrajnának is megfelel”.
Magyarul Ukrajna kész békét kötni Oroszországgal, amennyiben az kapitulál, és kivonja a csapatait a Krímet is beleértve minden olyan területről, amelyet jelenleg birtokol, illetve az alkotmányában magának tulajdonít. Ez Kijev javaslata.
A németek meg azt mondják, hogy ha az ukránok még több embert akarnak feláldozni a háború oltárán, ők támogatják ebben az ország vezetését: akkor és úgy kössenek békét, amikor és ahogy nekik tetszik. Elvégre nem németek halnak meg a fronton – idáig még érthető, bár undorító, Scholz hozzáállása.
Az viszont rejtély, miért nem érdekli Berlint a német gazdaság állapota? Főleg az EP-választások eredménye után…
Innen nézve az ember nem tud másra gondolni, mint arra, hogy Németország nem egy szuverén ország, de legalábbis a vezetői nem függetlenül és nem a német nép érdekei szerint cselekszenek. Ez egyébként a legtöbb európai államra igaz.
Amúgy Olaf Scholz komolytalannak nevezte Vlagyimir Putyin javaslatát.
Az orosz elnök azt mondta: a Krím és a négy kelet-ukrajnai terület átadása és Ukrajna katonai semlegességének vállalása esetén kész azonnal leállítani a „speciális katonai műveletet”.
Tény, hogy ez egy rosszabb ajánlat annál, amiben 2022 tavaszán a felek megegyeztek. Akkor a Krímen és a semlegességen kívül megelégedett volna azzal, ha a Donyeck és Luhanszk függetlenségét elismerik az ukránok és szövetségeseik.
Azóta viszont megváltoztak a körülmények. Miután Volodimir Zelenszkij Boris Johnson tanácsára végül elvetette a tűzszüneti és béketervet, amit az oroszokkal Belaruszban és Törökországban letárgyaltak, Oroszország a kelet-ukrajnai területeket felvette a föderációba. Azóta a háború Moszkva nézőpontjából döntően oroszországi területen zajlik. Az alkotmány értelmében erről pedig senki nem mondhat le.
Ráadásul a hadiszerencse is megfordult. Az ukránok tavalyi nagy ellentámadása összeomlott, az orosz csapatok pedig módszeresen pusztítva az ellenséget, lépésről lépésre haladnak előre Ukrajnában, ami hiába kap pénzt és hadianyagot a Nyugattól: a szállítások lassúak, valamiből mindig hiány van – katonákból pedig állandóan.
Szóval, az arrogáns Jermak és a cinikus Scholz játszhatja tovább az eszét, de a dolgok jelen állása szerint ezzel Ukrajna totális vereségét kockáztatják. Ha pedig a bukás bekövetkezik, ők fogják a leghangosabban visszasírni a Vlagyimir Putyin békeajánlatát.