Vlagyimir Putyin felvetése, miszerint Oroszország fegyvereket szállíthat Észak-Koreának, elképesztően aggasztó, mondta egy magas rangú amerikai képviselő a Guardian szerint, amit a 444 idézett.
Csatlakozz a Telegram-csatornánkhoz!
Az orosz elnök a hét elején látogatott Phenjanba, ahol stratégiai együttműködési megállapodást kötött Kim Dzsongunnal. Erről a Bekezdéseken is írtunk.
Az amerikai külügyminisztérium szerint az orosz fegyverek Észak-Koreába szállítása „természetesen destabilizálná a Koreai-félszigetet, a fegyverek típusától függően [pedig] megszegné az ENSZ Biztonsági Tanácsának határozatait, amelyeket Oroszország maga is támogatott”.
Antony Blinken amerikai külügyminiszter szerint a szerződés komoly fenyegetést jelent a félsziget békéjére, miközben a két Korea közötti viszony az utóbbi hetekben ismét feszültebb lett a szokásosnál.
Vlagyimir Putyin később arról beszélt, hogy ha más országok küldhetnek rakétákat Ukrajnának, akkor Oroszország is fenntartja a jogot, hogy fegyvereket szállítson a világ más régióiba. Egyúttal óva intette Dél-Koreát Ukrajna támogatása kapcsán.
Nos, a Nyugat igazán eldönthetné végre, hogy Oroszország most éppen kifogyóban van a hadianyagból, és kénytelen „gyenge minőségű” utánpótlást importálni Észak-Koreából, vagy úgy dúskál benne, hogy abból exportra is jut?
Az igazság valószínűleg az, hogy az orosz hadiipar kapacitása jelenleg messze megelőzi a NATO-ét. Hajlamosak vagyunk elfeledkezni róla, de az ukrajnai háborúval nem szűnt meg az orosz támogatás és jelenlét Szíriában, Afrikában pedig egyenesen megerősödött.
Ebből következően, amikor azt állítják, hogy az oroszok bajban vannak, a nyugati kormányok és elemzők, valamint az atlantista sajtó vagy szándékosan hazudik a morál fenntartása érdekében, vagy a „szabad világban” tényleg mindenki össze-vissza beszél.
Ami Antony Blinken kijelentését illeti, a 750 USA-n kívüli amerikai bázisból 120 Japánban és 70 Dél-Koreában található, a két országban összesen csaknem 80 ezer jenki állomásozik.
Észak-Koreának a tartalékosokkal együtt 1,7 millió katonája van, Délnek 3,5 millió. Kim Dzsongun páncélosai és tengeralattjárói ugyan abszolút számokban felülmúlják Szöulét, képességek tekintetében azonban egyértelmű a déli fölény. A légierőt össze sem lehet hasonlítani. Észak kizárólag a tüzérség és a rakéták terén múlja fölül a Délt, ami fontos, de egyáltalán nem döntő előny.
A számokat Washingtonban is ismerik, és valószínűleg nem is az erőegyensúly felborulásától és egy kommunista inváziótól tartanak (Észak-Korea lakossága a fele Dél-Koreáénak, tehát soha nem tudná meghódítani és pacifikálni azt), hanem attól, hogy az orosz technológiával és fegyverekkel megtámogatva muszáj lenne Phenjannal egyenlő félként tárgyalni, fokozatosan visszavonni a szankciókat és reintegrálni a nemzetközi közösségbe.
Az pedig a pofátlanság netovábbja, amikor az Egyesült Államok arra szólít fel valakit, hogy tartsa be az ENSZ határozatokat.
Az az USA, amely egyik törvénytelen háborúját folytatta a másik után az elmúlt 80 évben; amely terroristákat támogatott és maga is terrorista akciókat hajtott végre számos szuverén ország területén; amely fittyet hányt a határok sérthetetlenségének elvére, ha az érdekei úgy kívánták, és amely a saját szövetségeseit is lehallgatja és zsarolja…