Orosz szakemberek megépítették a Vodomerka (amely egy vízen futó rovar, több fajt is illetnek ezzel a névvel az oroszok a vízipoloskák alrendjéből) többfunkciós pilóta nélküli hajót, amelyet a haditengerészet hajóinak felderítésére és az ellenséges haditengerészeti drónok elleni védelemre terveztek – mondta el a BEC, egy repülési és tengeri elektronikai cég képviselője egy szentpétervári kiállításon, itthon az Index.hu szemlézte ezt a cikket.
Csatlakozz a Telegram-csatornánkhoz!
A mintegy 225 hadiipari vállalkozás részvételével zajló kiállítás június 23-ig látogatható. – Bemutatták a Vodomerka drónhajót is, amelyet eredetileg a közlekedési minisztérium feladatainak elvégzésére hoztak létre, de továbbfejlesztették a haditengerészet számára – írja a ria.ru.
A hajó többek között felderítést, járőrözést végez és képes az ellenséges haditengerészeti drónok semlegesítésére is. A pilóta nélküli drónhajó hossza 10 méter, teherbírása 1,5 tonna, sebessége 30 tengeri csomó (55,5 kilométer per óra) lehet.
Közben az orosz Telegram-csatornák közzétettek egy videót – erről a Portfolio.hu számolt be –, amelyen állítólag a háromtonnás irányított légibomba (FAB-3000) első bevetése látható. A mellékelt kommentárok szerint a csapást a harkivi régió északi részén fekvő Lipci falunál hajtották végre, ahol jelenleg is heves harcok folynak.
– Ez az első harci bevetése az emberiség történetében egy ilyen kaliberű, UMPK-val ellátott bombának – állítják a Telegram-csatornák. A beszámolók azt is hozzáteszik, hogy a siklóbomba mindössze tíz méterre hibázta el a célpontot, ami bőven a robbanás hatósugarán belül található.
Mint a hírportál írta, a régi „buta” bombák felszerelése UMPK-kitekkel már régóta foglalkoztatja az orosz mérnököket. A mintát lényegében az amerikai JDAM-ok adták, mindkét kiegészítő elemkészlet lényegében szárnyakból és egy GPS-adóvevőből áll. Ennek segítségével az egykori légibombák nagyobb hatótávolságra (mintegy 70 kilométer) és pontosságra tettek szert, bár a fejlesztések nem mentek teljesen simán.
Végül májusra sikerült a FAB-500-asokra megfelelő UMPK-t applikálni, a FAB-1500-asokat 2024 márciusában vetette be először az orosz légierő. A videó tanúsága szerint már a háromtonnás bombákat (a számjelölések a bombák kilogrammban kifejezett tömegére utalnak) is sikerült összehangolni az UMPK-kal.
Egyébként Oroszország rendelkezik még FAB-5000 és FAB-9000-es légibombákkal is, ugyanakkor ezek még nem kapták meg a sikláshoz szükséges fejlesztéseket. Csak elképzelni tudjuk, milyen szörnyű pusztítást tud véghezvinni a FAB-3000-es, mert már a kisebb irányított légibombák ledobása kapcsán is azt írtak: amelyik – konkrétan a csapásban érintett – ukrán katona nem hal bele a támadásba, az is hosszú időre kiesik a frontszolgálatból, mert olyan durva hatással van rá a robbanás.
Akkor mi lesz majd, ha jönnek a FAB-5000-esek és a FAB 9000-esek…?
Hm.
Mi lesz, mi lesz.
Igazságosztás.