Orosz MiG–29 és MiG–31 vadászgépek szálltak fel azért, hogy elfogják azokat az amerikai B–52H típusú stratégiai bombázókat, amelyek a Barents-tenger felett megközelítették az államhatárt – jelentette a védelmi minisztérium a RIA Novosztyi, a hírt itthon az Index.hu szemlézete.
Csatlakozz a Telegram-csatornánkhoz!
Mint írták, az erről szóló sajtóközleményben az áll: „Az orosz légtérellenőrző rendszerek a Barents-tenger felett légi célok egy csoportját észlelték, amelyek az Orosz Föderáció államhatárához közeledtek. A légi célpont azonosítása és az Orosz Föderáció államhatárának megsértésének megakadályozása érdekében a légvédelmi erők szolgálatban lévő MiG–29 és MiG–31 vadászgépeit bevetették”.
Hozzátették: két amerikai gépet észleltek, amelyek az orosz vadászgépek közeledése után „elfordultak az orosz határtól”.
A másik oldalról is megerősítették, hogy valóban járőröztek ilyen gépek az Oroszországhoz közeli légtérben. A The Barents Observer portál szerint Antti Hakkanen finn védelmi miniszter azt írta az X-en: „Finnország ma együttműködést valósított meg az Egyesült Államok stratégiai bombázóival Finnország területe felett. Ez egy NATO-tagország területén végrehajtott normális együttműködés, amely a közös védelem és az elrettentés alappillérét demonstrálja.”
A portál arra is rámutatott ezzel kapcsolatban: messze nem szokványos, hogy Észak-Finnország felett ilyen gépek járőröznek. Állításuk szerint ilyen még sosem történt, és fémjelzi azt a geopolitikában bekövetkezett alapvető változást, amelyet a 2022-es orosz invázió eredményezett. A lap azt is megjegyezte, hogy a gépek olyan közel haladtak el az Oroszországhoz tartozó Kola-félszigethez, amennyire csak lehetséges volt, és a pilóták vélhetően el is láthattak a területig.
A lap emlékeztetett arra, hogy Finnország 2023 áprilisában a háború következtében csatlakozott a NATO-hoz, és közölték: nem lesznek földrajzi korlátozások arra vonatkozóan, hogy a NATO-partnerek hol működhetnek együtt Finnországgal az ország területén belül. A portál megkérdezte Per Erik Solli norvég szakértőt is az esetről. Ő úgy fogalmazott: „Ez az esemény egy természetes fejlemény a regionális és multinacionális elrettentést fokozatosan erősítő folyamatban.”
S hogy mi állhat a NATO-akció hátterében?
1, Bizonyára, és ezt el is ismerték, demonstrálni akarták az erejüket az oroszok felé, ahogy fogalmaztak: ez „az elrettentés alappillére” volt.
2, Biztos, tesztelni is kívánták Moszkva erőit, hogy az orosz-ukrán háború közepette milyen gyorsan és milyen eszközökkel reagálnak egy ilyen helyzetre.
3, Harmadrészt, a NATO-erők valóban gyakorlatozhattak is, és kipróbálhatták, hogy miként tudnak végrehajtani egy ilyen akciót! Biztos vagyok benne, hogy lesznek még hasonló incidensek, amivel a legnagyobb baj, hogy egy apró meggondolatlanságnak, véletlen balesetnek is súlyos következményei lehetnek.