Szelektív csődhelyzeti (SD) szintre rontotta az eddigi „CC/C”-ről Ukrajna devizában fennálló hosszú és rövid futamidejű szuverén kötelezettségeinek besorolását az S&P Global Ratings, miután az ukrán kormány hátralékba került egy 2026-os lejáratú eurokötvény esedékes kamattörlesztésével – erről közölt cikket az MTI tájékoztatása alapján az Index.hu. A péntek éjjel Londonban bejelentett döntés értelmében a hitelminősítő az adott ukrán kötvényre „D”, vagyis csődhelyzeti osztályzatot állapított meg.
Csatlakozz a Telegram-csatornánkhoz!
A cég indoklásában kiemelte azt a várakozását, hogy Ukrajna a kötvényszerződésben biztosított tíz munkanapnyi türelmi időszak végéig sem teljesíti a hátralékba került törlesztést, tekintettel arra, hogy egy minap elfogadott jogszabály felhatalmazza a kormányt az átstrukturálás alatt álló kötvénykötelezettségek teljesítésének felfüggesztésére.
A S&P felidézi, hogy ennek előzményeként Ukrajna kötvénycsere-ajánlatra szóló szándéknyilatkozatot tett egyes szuverén adósságpapírok befektetőinek. A hitelminősítő értesülései szerint az előzetes adósságátrendezési ajánlatban a jelenlegi kötvények kicserélése, ezzel összefüggésben az új kötvények nominálértékének 37 százalékos leírása („haircut”), valamint a kamatkötelezettségek könnyítése és a lejáratok meghosszabbítása szerepel.
Az S&P Global Ratings közölte, hogy mindezek alapján valószínűleg értékvesztéssel végrehajtott kötvényadósság-átrendezésként (distressed exchange) értékelné a kötvénycsere-programot. A társaság besorolási kritériumai alapján egy ilyen átrendezés törlesztési csődnek felel meg abban az esetben, ha a befektető kevesebbet kap vissza tőkéjéből az eredeti értékpapír-tranzakció által ígért értéknél.
Az S&P Global Ratings néhány hónapon belül másodszor minősítette le Ukrajna szuverén devizakötelezettségeit: márciusban az addigi „CCC”-ről a pénteki további leminősítésig érvényben volt „CC”-re minősítette vissza az ország devizában denominált hosszú lejáratú államadósság-állományának osztályzatát.
Akkori indoklásában a cég hangsúlyozta: várakozása szerint gyakorlatilag biztos, hogy Ukrajna törlesztési csődhelyzetbe kerül a kereskedelmi hitelezőkkel szemben fennálló külső kötelezettségeivel.
Nem ez az egyetlen rossz hír Ukrajnának. – Az Ukrán Nemzeti Bank (NBU) előrejelzése szerint a következő években jelentős népességcsökkenés várható az országban – írja a Kárpáti Igaz Szó, amit itthon az Index.hu szemlézett. A jegybank inflációs jelentésében található adatok szerint 2024-ben nagyjából 400 ezer, míg 2025-ben további 300 ezer ember hagyhatja el Ukrajnát.
Az áprilisi jelentéshez képest romlott az előrejelzés, amelyet az energiarendszer jelentős károsodásával indokoltak Ukrajnában. Az NBU hangsúlyozta, hogy az állandó áramkimaradások rontják a termelési folyamatokat, amely a gazdasági aktivitás csökkenéséhez és a munkaerő-kereslet visszaeséséhez vezet. Szerintük ez további ösztönző erőt jelent a migrációhoz.
A képlet tehát egyszerű, minél tovább tart a háború, annál jobban kiürülhet az ország, és amelynek gazdasága annál inkább közeledhet a padlóhoz. Vajon megéri a háború?
Ha pedig Ukrajna elzárja az orosz Lukojl Barátság kőolajvezetékét Magyarország felé, válaszlépésként pedig Magyarország lekapcsolja Ukrajna áramellátásának 40%-át, akkor még közelebb kerülnek a csődhöz és a kapitulációhoz a háborúvá fajult különleges katonai műveletet kiprovokáló ukránok.