Roman Kosztyenko, parlamenti képviselő, Ukrajna Biztonsági Szolgálatának ezredese úgy véli, hogy a mozgósítási korhatárnak 20 és 50 év között kellene lennie – közölte az Ukrajinszka Pravdának adott interjújában.
Csatlakozz a Telegram-csatornánkhoz!
A befolyásos politikus szerint „valóban problémánk van azzal, hogy a hadseregbe jelenleg besorozottak kategóriája meglehetősen idős.”
– Én 17 éves korom óta vagyok a hadseregben, és azt mondom: nem 18 évről beszélünk, hanem szerintem 20 és 50 év közötti sorkötelezettségi korhatár kellene – tette hozzá.
– Ha megfelelően akarjuk ellátni a harci egységeket, hogy az emberek egészségesen menjenek és képesek legyenek harci feladatokat ellátni, akkor azt a 20-50 év közötti korosztályból kellene megtennünk – mondta.
A mozgósítási törvény közelmúltban hatályba lépett módisítáról és kényszersorozásról pedig azt állította:
„Természetesen vannak bizonyos túlkapások a TCK-k helyi szintjén. Először is, oda kell figyelnünk a személyi állomány minőségére. Itt gyakran előfordul, hogy a TCK-k a számokat hajszolják: azt mondták, hogy napi 10 főt kell felvenni, ezért elmentek, elkapták őket, és elküldték őket a képzési központba. És ennek eredményeként az egyik drogfüggő, a másik beteg, a harmadiknak más problémái vannak. Ezek az emberek bejönnek a kiképzőközpontba, aztán jönnek a katonai egységek emberei, és egyszerűen nem veszik fel őket.”
Hangsúlyozta, hogy ezek a mozgósított emberek „ezekben a kiképzőközpontokban ülnek, fizetést kapnak, és nem lehet őket elbocsátani”, így aztán „úgy tűnik, hogy a hadseregünk növekszik, de a személyzet minősége nem”.
– Akárhogy is, most… van egy egymilliós hadseregünk, és ez nem elég, mert egymillió fővel egy akkora ország ellen harcolunk, mint az Orosz Föderáció. A hadseregnek nagyobbnak kell lennie – zárta nyilatkozatát az SZBU-s képviselő.
Az olyan apróságokat, hogy egy európai értelemben vett demokrácia parlamentjében mit keres a belbiztonság ezredese, most hagyjuk.
Kosztyenko kijelentése sokkal érdekesebb. Már az is, hogy keverte az egyes és a többesszámot, miközben arról beszélt, hogy 25-ről 20 évre kéne leszállítani a korhatárt. A múltjára és a rangjára tekintettel okkal feltételezhetjük, hogy ez nem véletlen. Vagy egyenesen a kijevi rezsim, vagy az SZBU körül csoportosuló erők szándékát tolmácsolhatta.
Ez egybevág azzal, hogy az elmúlt hetekben a mindig jólértesült, Zelenszkijéket abszolút kiszolgáló Ukrajinszka Pravda kikezdte azokat a fiatalokat, akik egyetemre, és a felsőfokú képzésük után doktori iskolába jelentkeznek, csakhogy elkerüljék a frontszolgálatot.
Valószínű tehát, hogy az ukrán vezetés vagy annak egy része eltökélte: a végsőkig folytatja a háborút, és ezért kész valamennyi fiatalt feláldozni.
Érdekes az is, hogy Kosztyenkó elismerte a „túlkapásokat”, ennek kapcsán pedig elárulta, hogy a helyi toborzóközpontok irányszámokat teljesítenek: 10 fő naponta. Hogy ez „per TCK” értendő-e, az nem teljesen világos, de ha igen, úgyis megdöbbentő, hiszen azt jelenti, hogy naponta több száz embert hajtanak el erővel.
Végezetül pedig nem lehet elmenni szó nélkül amellett, hogy az állítása szerint egymilliósra hízott az ukrán hadsereg. Ez szinte hihetetlen. De ha igaz, úgy több szempontból is rossz fényt vet Ukrajnára. Egyfelől azért, mert a kurszki betöréstől függetlenül megállapítható, hogy Kijev csapatai nem tudják tartani a kelet-ukrajnai állásaikat, folyamatosan hátrálnak
Másfelől, és ami ennél nagyobb baj az ő szempontjukból, ez azt jelenti, hogy Ukrajnának tényleg nincs jövője: milliók menekültek el, százezrek haltak és halnak meg, és a húszas-harmincas-negyvenes éveikben járó férfiak legnagyobb része, ha túl is éli a háborút, hadirokkant lesz vagy idegroncs.