Szombaton a párizsi Le Bourget reptéren letartóztatták a Telegram orosz származású alapítóját és vezérigazgatóját, Pavel Durovot – közölte többek között a BBC.

A francia TF1 tévécsatorna szerint az őrizetbe vett techguru a barátnőjével érkezett – teljesen gyanútlanul, nyilván kikapcsolódni. A hatóságok terrorizmus, pénzmosás, drogkerfeskedelem, csalás és gyerekpornográfia támogatása, illetve ezek elősegítése miatt akarnak vádat emelni ellene.

Miért? Mert a Telegramot nem mindenki csak csetelésre és hírek megosztására használja. A TF1 szerint Durovot hamarosan bíróság elé is állíthatják. A terhére rótt bűncselekményekért 20 évet kaphat. Legalább.

Csatlakozz a Telegram-csatornánkhoz!


A hírhez Thurúczy Richárd, a NYÚZ készítője az alábbi kommentárt fűzte Facebook-oldalán:

Durov „a Telegram és korábban a VK alapítója. Orosznak született, aztán a VK sikere után (ami az orosz nyelvű országok legnépszerűbb közösségi oldala lett) úgy döntött, hogy inkább távozik Oroszországból és az Emirátusokban telepedett le. Oda telepítette át a Telegramot, majd pedig az emírektől állampolgárságot is kapott.”

„Több interjúban elmesélte, így például Tucker Carlsonnak is, hogy sem Oroszországban, sem Kínában, sem az USA-ban, sem az EU-ban nem érzi biztonságban magát, mert minden titkosszolgálat hozzá akar férni a Telegramhoz, de nem tud, egyszerűen nincs bejáratuk és nem tudnak rájönni arra sem, hogy miként lehet letiltani” vagy feltörni.

„Viszont sajnos most mégis az EU területére tévedt és… 20 év néz ki neki. Ő az az ember, aki lehetővé tette, hogy az orosz-ukrán konfliktust, a gázai eseményeket vagy bármi mást, amit egyik vagy másik oldal nem akar láttatni, látni lehessen.”

„És végül nem Kínában és nem is Oroszországban tartóztatták le, hanem Franciaországban. Szabadság, egyenlőség, testvériség. De csak, ha az állam kontrollálhatja. A pénzgyűjtés nem segít, az van elég neki… Nagy szüksége van az egész világnak az olyan emberekre, mint ő, még azoknak is, akik nem tudnak erről, vagy nem értik, hogy miért.”


Szóval, hogy értsük:

A Wikileaks-es Julian Assange-t azért akarták eltűntetni az amerikaiak, mert leleplezte, hogy a Nyugat pontosan az a sötét hely, aminek a Keletet próbálja beállítani: tömegmanipuláció, titkos megfigyelések, a demokratikusan kifejezett választói akarat semmibevétele, emberijogi jogsértések stb. Minden van a palettán.

És ha belegondolunk abba,

hogy Szicíliánál milyen körülmények között süllyedt el Bayesian;

vagy abba hogyan haltak meg a Boeing munkatársai, akik a lelkiismeretükre hallgatva nyilvánosságra hozták, hogy a vállalat több légikatasztrófáért felelős, és a mai napig az utasai életével játszik;

vagy abba, hogy mi történt például az Északi Áramlattal

– akkor talán azt is képesek vagyunk belátni, hogy semmi rendkívüli, semmi diktatórikus nincs abban, ha emberek potyognak ki moszkvai vagy pétervári ablakokon. Mármint szörnyű, persze, csak éppen a Nyugatnak semmilyen morális fölénye nincs a Kelettel vagy a globális Déllel szemben.


És akkor ott van az, hogy amikor Musk átvette a Twittert, kiderült, hogy a titkosszolgálatok a hátsókapun ki-be jártak; hogy bármikor beleolvashatnak az üzeneteinkbe, még a titkosítottakba is. Ezt meg is teszik. Legyünk nyugodtak: bármelyik alkalmazással, a Signallal is.

A Telegramba viszont beletörött a foguk. Azok, akik egyébként kitalálták a GDPR-t és lépten-nyomon a privát szféra fontosságát, az adatgyűjtés és -halászat elleni fellépést hirdetik folyamatosan kémkednek utánunk, és az volt a bajuk az Emirátusokba települt Durovval, hogy nem működik közre velük. Nem ad nekik kulcsot a hátsókapuhoz.

(A többi IT cég adott a hatóságoknak, mégis tele van a Facebook-, a Gmail- és a Microsoft-fiókunk adathalász levelekkel, bűnözők által feladott hirdetésekkel, a közösségi oldalakon pedofilok vadásznak az áldozataikra stb. és nem tesz ellene senki semmit! Zuckerberget, Bill Gates-et és Google vezetőit, alapítóit miért nem vádolják meg valamivel?!)

Visszatérve, tehát mivel feltörni sem tudták a rendszert, hát koncepciós vádak alapján letartóztatták a gyanútlanul Párizsba érkező Durovot, majd bedugták egy börtöncellába. (Csak zárójelben jegyezzük meg, a Brüsszelből folyamatosan bírált magyar börtönviszonyoknál semmivel sem jobb, sőt, inkább rosszabb körülmények vannak a francia fegyintézetekben az emberi jogi szervezetek szerint.)


Adódik a kérdés: Milyen jogállami eljárás az, hogy valakit így akarnak arra kényszeríteni, hogy átadjon valamit valakinek? Ez a történet gyönyörűen beleilleszthető mondjuk egy fasiszta diktatúrába, vagy a maffia világába, ahol az emberrablás és az erőszak a dolgok úgymond normális elintézésének egyik formája.

Na, de a liberális demokráciába?

Ja, abba nem… de nem is igazi demokráciában élünk! Jobb ezt észben tartani!

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét