Letartóztattak és korrupcióval vádolnak egy korábbi magas rangú orosz védelmi tisztviselőt, ami az ország katonai vezetésében zajló tisztogatás legújabb, nagy visszhangot kiváltó eseménye − írta a The Guardian, a hírről itthon az Index.hu számolt be.
Csatlakozz a Telegram-csatornánkhoz!
Mint kifejtették, Dimitrij Bulgakovot, aki csaknem 15 éven át, 2022 szeptemberében történt elbocsátásáig a katonai logisztikáért felelős védelmiminiszter-helyettes volt, pénteken vette őrizetbe az FSZB biztonsági szolgálat, és a hírhedt moszkvai Lefortovo börtönben helyezték el.
Mint az Index.hu rámutatott: széles körben őt okolták az orosz hadsereg logisztikai kudarcaiért a Kreml ukrajnai inváziójának első hónapjaiban, amelyek miatt a csapatok rosszul voltak ellátva, és ami megakasztotta Moszkva előrenyomulását. Bulgakov, aki számos magas rangú katonai és polgári kitüntetést kapott, köztük az ország legmagasabb kitüntetését, az Oroszország Hőse címet, az egyik leghosszabb ideig hivatalban lévő védelmi tisztviselő volt.
Kezdjük talán a legfontosabbal. Ha valaki tilosba téved, ráveti magát a közvagyonra, és azzal sajátjaként bánik – vagyis sikkaszt, lop –, annak nincs pardon. Teljesen mindegy, hogy Oroszországban, Ukrajnában, Olaszországban vagy Dániában történik, a tettesnek bűnhődnie kell(ene). Akkor is, ha korábban becsületrenddel tüntették ki, vagy ebben az esetben Oroszország Hőséről van szó, mert ez így van rendjén.
Az persze csak súlyosbító körülmény, ha valaki egy háború alatt, a hadsereg kötelékében vagy azzal szorosan együttműködve lop, sikkaszt. Az ugyanis látszik, hogy a fronton minden repülőre, tankra, tüzérségi és légvédelmi eszközre szükség van az ellenséggel szemben, de adott esetben még néhány tár lőszer is aranyat érhet, amikor ki kell tartani egy szorult helyzetben.
Vagyis, ha egy olyan vezető, akinek a hadsereget kellene erősítenie, fejlesztenie, de minimum kiszolgálnia, sikkaszt vagy lop, akkor nemcsak azzal követ el bűnt, hogy rátekeredik a közvagyonra, hanem azzal is, hogy olyankor teszi, amikor hazája háborúban áll.
A mostani döntés azt üzeni, hogy ebben az esetben nem lehet kegyelem! Egyúttal rámutat a legendás orosz korrupció egy sajátos vonására, amiről ritkán esik szó: a rendszer és a társadalom is csak addig tűri a mutyizást, a visszaéléseket, amíg az nem veszélyezteti a közjót.
Ezt a számtalan általunk ismert, az orosz sajtóban bemutatott és a közösségi médiában kivesézett példa alapján úgy kell elképzelni, hogy lehet valamit kicsit túlárazni, a haveroknak, rokonoknak kiszervezni, lehet valamiből többet rendelni és a felesleget megdézsmálni, de azonnal vége a dalnak, ha valami csak papíron készül el, ha valamiből kilopják az anyagot vagy silány minőségű lesz a munka.
Az orosz emberek tehát nagyjából úgy gondolkozhatnak, hogy bizonyos dolgokat elnéznek egészen addig, amíg rend van, fejlődés van, és érzik, hogy számíthatnak az államra és a helyi hatóságokra, a másik oldalról pedig semmilyen kapcsolat, korábbi érdem, kitüntetés nem ment meg egy tisztviselőt vagy vállalkozót a bűntetőteleptől, ha a közbiztonságot és úgy általában a közbizalmat veszélyezteti a visszaéléseivel.
Nem tökéletes a rendszer, de úgy tűnik, hogy működik, és az igazságszolgáltatás lesújt mindazokra, akik nem tartják be a társadalmi együttélés szabályait. Most éppen Bulgakovra.