Az Egyesült Királyság nem fogja önállóan engedélyezni Ukrajnának, hogy oroszországi célpontokat támadjon nagyhatótávolságú fegyverekkel, mivel az amerikai irányítórendszerek használata kulcsfontosságú ebben az ügyben – jelentette a The Times, a hírt itthon mások mellett az ATV.hu szemlézte. A lap értesülései szerint a brit kormány nem járul hozzá ahhoz, hogy Ukrajna nagyhatótávolságú rakétákat használjon Oroszországban lévő célpontok ellen anélkül, hogy ehhez az Egyesült Államok jóváhagyását megszereznék.
Csatlakozz a Telegram-csatornánkhoz!
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök előzőleg mind az Egyesült Királyságot, mind az Egyesült Államokat arra kérte, hogy küzdjék le a „félelmüket”, és tanúsítsanak határozottságot ebben a kérdésben. Emellett öt korábbi brit védelmi miniszter és Keir Starmer brit miniszterelnök is felszólította a kormányt, hogy önállóan is cselekedjen.
Figyelmeztették a brit vezetést, hogy a késlekedés csak arra ösztönözné Vlagyimir Putyint, hogy tovább folytassa agresszív politikáját. A brit hatóságok úgy vélik, hogy az Egyesült Államok várhatóan megadja a „zöld jelzést” a New York-i ENSZ-közgyűlés során, bár Joe Biden elnök kormányzatán belül belső nézeteltérések vannak ebben a kérdésben.
Keir Starmer brit miniszterelnök korábban azt nyilatkozta, hogy a Storm Shadow rakéták Oroszország mélyén lévő célpontok elleni használatáról még nem született végleges döntés, de utalt arra, hogy fejlemények várhatóak.
A média korábban arról számolt be, hogy az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság – más szövetségesekkel együtt – megegyezett abban, hogy engedélyezik Ukrajnának az oroszországi katonai célpontok elleni csapásokat a Storm Shadow rakétákkal, amelyet Kijev régóta követelt. Mindazonáltal a Fehér Ház később közölte, hogy Biden és Starmer találkozója után nem lesz hivatalos bejelentés a hosszú hatótávolságú rakéták Ukrajna általi használatára vonatkozó amerikai politika megváltoztatásáról.
Csak remélni tudom, hogy a józanész kerekedik felül, és nem hoznak olyan döntést, amivel átlépik a Rubicont. Vlagyimir Putyin orosz elnök ugyanis még a múlt héten mondta azt, ha Ukrajna nagy hatótávolságú fegyverekkel támad, akkor a Nyugat közvetlenül Oroszország ellen fog harcolni, és ha ilyen lépést tesz, az szerinte megváltoztatná a konfliktus jellegét. Emellett azzal érvelt, hogy Ukrajna csak nyugati részvétel mellett tudná ezeket a rakétákat célba juttatni.
– Ami a nyugati gyártmányú nagy hatótávolságú precíziós fegyverek használatát illeti, meg kell érteni, hogy az ilyen műveleteket a szövetségi országok hadseregének részvételével hajtják végre − magyarázta az elnök. Putyint „megfelelő” választ ígért, de azt nem mondta, hogy ez mivel járna.
Az orosz elnök vélekedését támasztja alá a The Timesnak több biztonságpolitikai forrás is. Szerintük – a cikket az Index.hu is szemlézte – a Storm Shadow típusú rakétáknál nemcsak jóváhagyás kellene a britektől, franciáktól és az amerikaiaktól a fegyverek felhasználásához, hanem ennél több is. Elmondásuk szerint ugyanis a rakétákat Ukrajna csak amerikai segítséggel tudná hatékonyan használni Oroszországi célpontok ellen.
A lap forrásai azt mondták, hogy az orosz elektronikus hadviselés használhatatlanná tenné a rakéták irányítását szolgáló GPS-t, és ezért mindenképp az amerikaiak közvetlen segítségére, a tőlük kapott navigációs adatokra lenne szükség a fegyverek (oroszországi célpontok elleni) hatékony használatához.
Ha a Nyugat ilyen mélyen beleáll a konfliktusba, az egészen biztosan kivívná Moszkva haragját. Várjuk a fejleményeket. De azt már most megjegyezzük: a csúcsok csúcsa, hogy a brit-francia fejlesztésű Storm Shadow rakétákat csak az amerikai irányítórendszerek használatával lehet normálisan célba juttatni. Mi van akkor, ha a két ország össze rúgja a port, vagy a britek olyan konfliktusba kerülnek, amelybe az USA nem akar beszállni? Akkor a britek kukába dobhatják a csúcsfegyvereiket?