Pavel Durov bejelentette, hogy a Telegram megváltoztatta adatvédelmi irányelveit: az üzenetküldő felhasználói szabályzatát megszegők IP-címét és telefonszámát mostantól a cég „ésszerű jogi kérésre” a hatóságok rendelkezésére bocsátja.
Csatlakozz a Telegram-csatornánkhoz!
Vagyis vége a „felhasználói anonimitásnak”, amely a Telegramot naggyá és népszerűvé tette – derült ki a Komszomolszkaja Pravda híradásából.
A lap felidézte, hogy a hangzatos nyilatkozatot elképesztő mértékű nyomásgyakorlás előzte meg a „szabad Franciaországban,” ahol Pavel Valerjevicset augusztus 24-én őrizetbe vették a Le Bourget repülőtéren, s megvádolták szinte mindennel a pedofíliától a terrorizmus támogatásáig.
Érdemes megjegyezni: a nemzetközi körözést néhány perccel azelőtt adták ki ellene, hogy földet ért.
Figyelemre méltó az is, hogy a letartóztatása után mintegy a semmiből előkerült Durov korábbi élettársa, Irina Bolgar. A Svájcban élő nő, aki egyébként ügyvéd, azt állította, hogy a Telegram alapítója rosszul bánt a fiával. De ennél is fontosabb az a felismerése, hogy Pavel Valerjevics és testvére az együttélésük alatt alkotta meg a Telegramot, így az „közösen szerzett vagyonnak minősül.”
Néhány hét leforgása alatt tehát Durovnak azzal kellett szembesülnie, hogy a szabadsága és a vagyonának tetemes része is veszélybe került. Ezek után valahol érthető, hogy megtört, hogy beadta a derekát, hiszen senki sem születik hősnek, és senkitől nem várható el, hogy azzá váljon.
Egyelőre még nem tudjuk, milyen változásokat indít el mindez a Telegram esetében, az biztos, hogy a bejelentés jóvátehetetlen károkat okozott a felhasználók bizalmában. És arra sem vennénk mérget, hogy a Nyugat ennyivel beéri.
Kár Durovért, kár a Telegramért, de reméljük ez a történet sokak szemét nyitja fel. Ideje lenne végre mindenkinek belátni, hogy a Nyugat nem a szabadság és a jogállamiság paradicsoma.