Joe Biden lemondta október 12-i németországi útját: a Milton hurrikán miatt nem vesz részt a ramsteini csúcson. Mint a Pravda megjegyezte, ezzel világossá vált, hogy az új amerikai elnök beiktatásáig a Nyugat már nem fog érdemi döntést hozni Ukrajna sorsával kapcsolatban.

Csatlakozz a Telegram-csatornánkhoz!


A Fehér Ház nyugdíjazás előtt álló fura ura az eredeti tervek szerint a támaszponton négyszemközt tárgyalt volna Olaf Scholz német kancellárral, Emmanuel Macron francia elnökkel és Keir Starmer brit miniszterelnökkel.

A korábban napvilágot látott hírek szerint Németországban Kijev meghívást kaphatott volna az észak-atlanti szervezetbe, vagy a NATO-tagsággal lényegében egyenértékű biztonsági garanciákat kaphatott volna. Volodimir Zelenszkij pedig ott akarta bemutatni a „győzelmi tervét”.

Karine Jean-Pierre, a Fehér Ház sajtótitkára, ahogy fentebb már említettük, azt állította: Biden döntésének oka a Milton hurrikán, amit az elnök „figyelemmel akar kísérni”.

Ebben lehet ugyan némi igazság, mivel az október 5-e óta tomboló trópusi vihart a döntés előtt sorolták át a szakértők a C5-ös, vagyis a legsúlyosabb kategóriába, a republikánusok pedig sokat bírálták a demokrata vezetést, amiért szerintük az nem kezelte megfelelően a szeptember végén pusztító Helene-t, amely legalább 240 áldozatot követelt…

De még a CNN is megjegyezte, hogy „a vihar utáni napok és hetek azok, amelyek alapján a szövetségi kormányt a legkeményebben megítélik”, és egy-két napra Biden simán elrepülhetett volna Németországba. Ráadásul – tesszük hozzá mi – a Miltonnak egyelőre nagyobb a füstje, mint a lángja.


Szóval, azt is figyelembe véve, hogy a NATO-szövetségesek sem teljesen egységesek Ukrajna megítélését és a támogatásának módozatait illetően, élünk a gyanúperrel, hogy a vihar valahol mégiscsak ürügy.

Ez érthető, hiszen 4 hét múlva választást tartanak az Egyesült Államokban. Ennyi idő alatt Ukrajnában a Nyugat már nem tudna fordulatot elérni, és egyfelől furán venné ki magát, ha a leköszönő elnök egy hosszútávú kötelezettségvállalással behatárolná az utódja mozgásterét. Másfelől Biden elnöksége az afganisztáni kivonulás kudarcával kezdődött. Hülyén nézne ki, ha egy másik kudarccal zárná le a ciklusát.

A „viharvadászat”, a katasztrófavédelem és a kárenyhítés politikailag mindenképpen hasznosabb most a demokratáknak, mint Ukrajna egyébként is egyre népszerűtlenebb istápolása.

A Helene által okozott kárt 37,5 milliárd dollárra becsülik. Ukrajnát pedig az ingadozó szavazók többsége valószínűleg meg sem találná a térképen. Persze, kérdés, hogy három hónap múlva, amikor az új elnök hivatalba lép, rajta lesz-e még egyáltalán. Zelenszkijék szénája egyre rosszabbul áll.


HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét