Az Egyesült Államok tovább szítja a regionális feszültségeket, és lépésről lépésre a háború szélére taszítja Tajvant a fegyvereladások és a saját kötelezettségvállalásainak ismételt megsértésével – jelentette ki WeChat oldalán Vu Csien, a kínai védelmi minisztérium szóvivője, arra reagálva, hogy Joe Biden amerikai elnök nemrégiben jóváhagyott egy 567 millió dolláros katonai támogatást Tajpejnek.
Csatlakozz a Telegram-csatornánkhoz!
„Az amerikai fél, figyelmen kívül hagyva Kína határozott tiltakozását, továbbra is katonai támogatást nyújt Tajvannak, ami az »egy Kína«-elv és a három közös kínai–amerikai közlemény kirívó megsértése. Ez súlyosan veszélyezteti Kína szuverenitását és biztonsági érdekeit, és aláássa a békét és a stabilitást a Tajvani-szorosban, ezért határozottan elítéljük, és tiltakozó nyilatkozatot nyújtunk be az Egyesült Államoknak” – fogalmazott a WeChaten megosztott posztjában, amelyet a Geopolitics Live Telegram-csatornája szemlézett.
Hozzátette, hogy „a kísérletek arra, hogy Tajvant Kína megfékezésére használják fel, keserű következményekkel járnak majd azokra nézve, akik ebben részt vesznek”.
Érdemes kiemelni, hogy Peking a közleményeiben mindig óvatosan fogalmaz. Eddig jellemzően kerülték a háború néven nevezését.
A Tajvan körüli helyzet egyébként fokozatosan romlik, mióta Nancy Pelosi, az Egyesült Államok képviselőházának akkori elnöke 2022. augusztus elején a szigetre látogatott. Kína elítélte a demonstratív utazást, amire a tajvani szeparatizmus támogatásaként tekintett. Az USA egyébként hivatalosan nem ismeri el a sziget függetlenségét.
Pontosabban: azóta nem, amióta a geopolitikai és pénzügyi érdekei mentén a Kínai Köztársaságot lecserélte a Kínai Népköztársaságra, és Tajvant félig oda lökte Kínának. Azért félig, mert ugyanakkor mindent megtesz azért, hogy a legitim pekingi vezetés ne terjeszthesse ki joghatóságát a szigetre, amely a dél-kelet ázsiai kereskedelmi útvonalak ellenőrzése és Kína sakkban tartása miatt fontos.
Pekingnek minden joga meglenne arra, hogy egyesítse az országot. Igazán senki nem is szólhatna érte, mert hivatalosan Tajpej önállóságát csak mintegy tucatnyian ismerik el, jellemzően olyan államocskák, amelyeket még a részletesebb térképeken is csak az ország betűkódjával jelölnek. Hogy a kínai vezetés eddig mégsem lépett az ügyben, az a bölcsességüknek, és természetesen az USA és ázsiai bábállamai együttes erőfölényének volt köszönhető.
Kína azonban egyre erősebbé válik, miközben az USA vagy azért, mert nem tanult Ukrajna példájából, vagy azért, mert valamilyen oknál fogva érdekében áll egy ázsiai háború kirobbantása, egyre pofátlanabbul provokálja Pekinget. 2022 februárja előtt azt mondtuk, a trendeket figyelembe véve 2027-ben jöhet el az a pillanat, amikor a tajvani puskaporos hordó robbanni fog (ha fog).
A világ azonban nagyot változott azóta, és a több fronton lekötött Nyugat könnyen meglepődhet.