Az Egyesült Államok aggodalmát fejezte ki az Oroszország Ukrajna elleni háborújában való esetleges észak-koreai katonai részvételről szóló jelentések miatt – közölte kedden a Reuters, a hírt itthon az index.hu szemlézte. E szerint Sean Savett, a Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsának szóvivője kijelentette, hogy amennyiben az Ukrajnában állomásozó észak-koreai csapatokról szóló hírek beigazolódnak, az az Észak-Korea és Oroszország közötti védelmi kapcsolatok „jelentős megerősödését” jelentené.
Csatlakozz a Telegram-csatornánkhoz!
– Egy ilyen lépés egyben a kétségbeesés új szintjét is jelezné Oroszország számára, mivel továbbra is jelentős veszteségeket szenved a csatatéren az Ukrajna elleni brutális háborújában – tette hozzá a szóvivő. Korábban Volodimir Zelenszkij elnök azzal vádolta meg Észak-Koreát, hogy katonákat telepít Oroszországba, hivatkozva az ukrajnai háborúban való „észak-koreai tényleges részvételről” szóló hírszerzési értesülésekre.
Kezdjük ott, a Nyugat magának intézte a bajt azzal, hogy Oroszország és Ukrajna konfliktusában nagyon durván utóbbi mellé állt. Ezzel ugyanis egy sor „semleges” vagy Oroszországtól addig nagyobb távolságot tartó államot Moszkva ölelő karjaiba lökött. Nem véletlen az sem, hogy Észak-Korea és Oroszország az utóbbi időben elmélyítette kapcsolatait.
Mint ahogy az sem, hogy a Brazília, Dél-afrikai Köztársaság, India, Kína és Oroszország alkotta BRICS megerősödött, és az együttműködés 2024 elején Egyiptommal, Etiópiával, Iránnal és az Egyesült Arab Emírségekkel bővült ki. A csoportot ma már BRICS pluszként (BRICS+) emlegetik. Észak-Korea szövetségesei jelenléte Ukrajnában ráadásul tovább erősíthetné Moszkva és Phenjan kapcsolatait.
Nem mellesleg, az észak-koreai csapatok nagyon komoly harci tapasztalatokat szerezhetnek az orosz-ukrán háborúban, és ezek jöhetnének adott esetben Dél-Korea és az őket támogató országok ellen, ha a helyzet úgy hozza. Azt nem tudni, hogy ha vannak (lesznek) is észak-koreai csapatok az oroszok oldalán Kelet-Ukrajnában, akkor pontosan kik alkotják a kontingenst, de nem lepne meg, ha a különleges rendeltetésű erők lennének. Egyrészt az ő harcértékük amúgy is magasabb, másrészt a kiképzésük kulcskérdés lehet Phenjannak.
Mit is lehet tudni ezekről a katonákról? A Wikipédia szerint a különleges erőket azért hozták létre, hogy háború esetén rést üssenek a kiépített dél-koreai védelem gyenge pontjain, és egy „második frontot” képezzenek az ellenség mélységében, rombolva a vezetési és ellátó rendszereket, valamint hadászati és hadműveleti adatokat szerezzenek. Kiegészítő feladatuk továbbá a megerősítésre beérkező ellenséges csapatok előrenyomulásának akadályozása, valamint honi területen a belső biztonság szavatolása.
Na, ezen feladatok gyakorlására adott esetben kiváló lehetőség nyílhat az orosz-ukrán háborúban.