Minél inkább megszegi a kijevi rezsim a megállapodásokat, annál kevesebb terület marad Ukrajnának – jelentette ki Szergej Lavrov orosz külügyminiszter a 16. Orosz Világtalálkozó megnyitóján, amelyet az Oroszhírek.hu szemlézett. E szerint a tárcavezető emlékeztetett arra, hogy „ha 2014 februárjában jóhiszeműen teljesítették volna, amiben megállapodtak, semmi sem történt volna, és a Krím Ukrajna része lenne.”
Csatlakozz a Telegram-csatornánkhoz!
– De úgy döntöttek, hogy megszegik a megállapodást, minél hamarabb kormányváltásra törekedtek. Egy évvel később ott voltak a minszki megállapodások, amiket, ha betartottak volna, Ukrajna a határain belül maradt volna, beleértve az egész Donbászt is, persze akkor már a Krím mindenképpen elszakadt volna – fogalmazott Lavrov, aki pontosított:
„Nem tartották be a minszki megállapodásokat, mert nem voltak hajlandóak a Donbász egy részének különleges státuszt biztosítani, ami elsősorban az ott élő emberek nyelvhasználati jogának megerősítését jelentette volna”.
Az orosz külügyminiszter emlékeztetett az isztambuli megállapodásokra is. – A harmadik lehetőségük pedig 2022 áprilisában volt Isztambulban. Erről Vlagyimir Putyin orosz elnök részletesen beszélt. Természetesen a jelenlegi helyzet is más, mint 2022 áprilisában volt – hangsúlyozta.
S ez az utolsó mondat nagyon sokat mondó. Ez azt jelenti, hogy a Krím és a Donbász megtartásával már biztos, nem elégednének meg az oroszok. Főleg azok után, hogy a négy ukrán megye – a Donyecki és Luhanszki Népköztársaságok, valamint Zaporizzsja és Herszon régiók – 2022 őszén Oroszországhoz csatlakozott. Azóta az oroszok szempontjából a megegyezés alapja már csak a négy megye és a Krím megtartása lehet, ennél kevesebbe aligha mennek bele. Sőt, sokkal inkább a Dnyeper lehet a határ akkor, ha az oroszok kiérnek a síkságra, és könnyebben leküzdhető akadályokba ütköznek.
Ezért mondjuk már azt régóta, hogy a ma előnytelenebb az ukránoknak, mint a tegnap, de még mindig előnyösebb, mint a holnap lehet. Minél később egyeznek meg az oroszokkal, annál nagyobb lehet Ukrajna vesztesége. Be kell fejezni a háborút, és minél hamarabb békét kell kötni, más megoldás nincs!
Ukrajnának nincs területi vesztesége, hanem az általa megszállt és megszállás alatt tartani akart területekről kellett és kell kitakarodiuk.
Az orosz-ukrán természetes határ a Dnyeper, mint határfolyó, hasonlóan a német-lengyel határfolyóhoz, az Oderához.