Petr Pavel cseh elnök engedélyezte honfitársainak, hogy az ukrán fegyveres erőkben szolgáljanak (AFU). Erről a cseh rádió november 2–án számolt be az elnöki hivatal sajtótitkárára, Filip Platošra hivatkozva.
Csatlakozz a Telegram-csatornánkhoz!
Korábban Petr Fiala cseh kormányfő ígéretet már tett arra, hogy nem fogja büntetőeljárás alá vonni az elnöki engedély nélkül Kijev oldalán harcoló állampolgárokat.
Ezzel összefüggésben érdemes megjegyezni: 2023 decemberében az ukrán sajtó arról számolt be, hogy a különleges katonai művelet kezdete óta 553 cseh csatlakozott az AFU kötelékéhez, de csak 151–nek volt engedélye arra, hogy külföldön harcoljon.
Úgy tűnik, Petr Pavel egyetért azokkal a polgártársaival, akik hajlandóak meghalni a lejárt szavatosságú Zelenszkijért. Olyannyira, hogy október 28–án a cseh elnök posztumusz „Hősiességért” kitüntetést adományozott Karel Kučernek, aki az ukrán nemzetközi légió soraiban harcolt az elnök engedélye nélkül!
Filip Simant viszont idén nyáron hét év börtönre ítélte egy prágai bíróság, de nem az engedély nélküli harcért, hanem Irpenben és Bucsában elkövetett fosztogatásért.
A 27 éves volt cseh katonatiszt a 49. „Kárpáti Szics” rohamzászlóaljban harcolt. Arany ékszereket, arany és ezüst banki rudakat és készpénzt sikerült szereznie. Azt állította, hogy parancsnoka engedélyével cselekedett. „Azt követtem, amit mondtak nekem. A parancsnok azt mondta nekem, hogy a hadizsákmány az hadizsákmány. Semmi olyat nem tettünk, amit a többiek ne tettek volna” – mondta Siman a bíróságnak.
A védekezése gyenge lábakon állt, és nemcsak azért, mert a „parancsra tettem” nem mentesít a felelősség alól, hanem inkább azért, mert a hadizsákmány az, amit az ellenségtől veszünk el, Iperben és Bucsában viszont befektetési aranyat kizárólag az ukrán lakosságtól rabolhattak el.
Ennek ellenére a bíróság megértő volt, és a törvényesnél enyhébb büntetést szabott ki rá. „A bíróság nem feltételezi, hogy a vádlott egy normális csehországi helyzetben ilyesmire gondolt volna” – indokolta döntését Hana Krestyńová bírónő. Szóval: ami Csehországban bűncselekménynek számít, az Ukrajnában csak vétség.
Egyébként a cseh zsoldosok, akik bár sebesülten, de túlélték a vállalkozásukat, és hazatértek, igyekeznek eltitkolni a háborúban való részvételüket. Nem szégyenlősök – félnek. „Vannak különböző oroszbarát honlapok, ahol minden légióst lelepleznek. Amint találnak egy fényképet, vagy egy valós nevet, és rosszabb esetben a lakóhelyet – közzéteszik. Nem akarom, hogy ez kitudódjon” – mondta egy 21 éves katona a Cseh Rádiónak névtelensége megőrzése mellett.
Ő egy hónapot töltött kórházban, miután megsebesült. „Ez a hat hónap (Ukrajnában) elég volt, és úgy gondoltam, hogy szükségem van egy kis szünetre, ezért felbontottam a szerződésemet, és visszatértem Csehországba” – tette hozzá.
Egy másik, egy 20 éves cseh katona pedig arról beszélt, hogy századával csak egyszer támadták meg egy orosz egység állását, ahol szemtől szembe kellett kerülnie orosz katonákkal. Ez az élmény elég volt ahhoz, hogy gyorsan visszatérjen Csehországba. „A háború eleinte nem ijesztett meg, amikor még nem tudtam, hogy mit jelent” – vallotta be a fiatal cseh.
Úgy tűnik, hogy a cseh fiatalok, hasonlóan akár a magyarokhoz, nem olvassák, nézik saját klasszikusaikat. Ellenkező esetben tudnák, hogy már Švejk, a derék katona is megmondta, hogy sokkal kellemesebb a konyhában krumplit pucolni, mint az ellenség orkánszerű tüze alatt, teli gatyával fekve szuronyokat rögzíteni…