Kaiser Ferenc, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense az InfoRádió műsorában adott interjút az orosz–ukrán háború állásáról, a veszteségekről és az amerikai választás háborút érintő hatásáról. A háború alakulását Kaiser számos szempontból az első világháború anyagcsatájához tudja hasonlítani, mivel mindkét fél tízezres nagyságrendben „égeti el” az embereket.

Csatlakozz a Telegram-csatornánkhoz!


Oroszország jóval többet, ellenben ez nekik jobban belefér. Ettől függetlenül az orosz elnök nem akar elrendelni általános mozgósítást, mert feltehetőleg tömegek menekülnének el az országból. Oroszország már régóta alkalmazza azt a stratégiáját, hogy – a két-háromszoros veszteségeik ellenére – csökkentse Ukrajna hadra fogható katonaállományát.

A szakértő hozzátette, hogy az oroszok 8-12 ezres városokat tudtak csak elfoglalni az elmúlt hónapokban. A városok döntő részét pedig kiürítették, és felkészültek az orosz csapatok érkezésére. Ezáltal hatalmas veszteségek árán sikerült elfoglalni a településeket. Megjegyezte, hogy az Ukrajna által elfoglalt kurszki területek 60 százalékát Oroszország már visszafoglalta, és feltételezése szerint ki fognak vonulni onnan az ukrán katonák, mivel az orosz vezetés régóta azzal fenyegeti őket, hogy teljesen körbezárja a területet az ott tartózkodó katonákkal együtt.

Az amerikai választásokról beszélve elmondta, hogy amennyiben a republikánus párt lesz a befutó, a fókusz Oroszországról Kínára helyeződik át. Trump Kína-ellenes külpolitikát kíván folytatni, ami azzal járhat, hogy az amerikai vezetés megegyezik Moszkvával Ukrajna feje fölött.


Fogalmam sincs, honnan veszik, hogy Oroszország veszteségei nagyobbak, pláne, két-háromszorosak Ukrajnáéhoz képest. Az rendben van, hogy rendre az oroszok támadnak, és az offenzívák általában több embert, eszközt emésztenek fel, mint a védekezés. Ám mivel az oroszok nagyon masszív légi és tüzérségi fölényben vannak, így rendre akkor vetik be a gyalogságot, amikor már kellőképpen felpuhították a védekezést, az erődítményeket. Úgy vélem, a veszteségek összemérhetőek, de azon sem lepődnék meg, ha az ukrán oldalon lennének (akár sokkal) nagyobbak.

Ami pedig az amerikai elnökválasztást illeti, az eseményekre mi is nagyon figyelünk. Őszintén szólva Trump győzelme jól jönne Magyarországnak, de nem hisszük, hogy az orosz-ukrán háború önmagában ettől hamar véget érhetne. De majd kiderül!


HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét