Észtország meg akarja vonni az országban élő oroszoktól és beloruszoktól az önkormányzati választásokon való szavazati jogot, megakadályozandó, hogy Moszkva és Minszk beavatkozhasson a jövő évi helyhatósági választásokba – írta az MTI. Mint kiemelték, több mint 80 ezer, lakhatási engedéllyel rendelkező orosz állampolgár, valamint jelentős létszámú orosz kisebbség él az 1991-ben függetlenné vált, 1,3 millió lakosú volt szovjet tagköztársaságban.

Csatlakozz a Telegram-csatornánkhoz!


– Ma (hétfőn) a koalíciós tanácsban megállapodtunk, hogy sürgős alkotmánymódosítást javasoltunk parlamenti frakcióinknak, hogy az agresszor államok állampolgárai ne jussanak döntő szerephez a helyi választásokon – közölte Kristen Michal észt miniszterelnök az ERR közszolgálati televízióban. Az észt alkotmány szerint az állandó lakhellyel rendelkező külföldiek szavazhatnak az önkormányzati választásokon azon a településen, ahol élnek.

Emlékeztettek arra, hogy Ukrajna orosz megtámadása óta több észt politikai párt javasolta az orosz és belorusz állampolgárok, illetve időnként az Észtországban élő hontalanok szavazati jogtól való megfosztását attól tartva, hogy beavatkozás történik a választásokba.

– A kormánykoalíció reméli, hogy minél előbb sikerül módosítani az alkotmányt, hogy az agresszor államok állampolgárai és a hontalanok ne szavazhassanak a jövő októberi választásokon – jelentette ki Helir-Valdor Seeder, a konzervatív Haza (Isamaa) párt frakcióvezetője közleményében. A módosítási javaslat várhatóan csütörtökre készül el, hogy benyújtsák a parlamentben.


Ennyi az alaphír, amire egy sor kérdés merül fel bennem:

1, Biztos, hogy ez egy „európai” megoldás lenne (lesz)?

2, Megoldás ez egyáltalán egy olyan kisebbséggel szemben, amelyiknek az anyaországa hatalmas, erős, és a szomszédban van? Mi lesz, ha véget ér egyszer a háború?

3, Mit tehetnek az (régóta) Észtországban élő oroszok és beloruszok arról, hogy Putyin különleges katonai műveletet indított Ukrajna ellen, főleg, ha nem is otthon élnek életvitelszerűen?

4, Mit lép erre az Európai Unió vezetése és úgy általában a Nyugat? Ez a döntés biztos, hogy nem sértene semmilyen jogot? Lesznek esetleg szankciók?

5, Vajon, ha holnap hasonló döntést hoznánk, csak nem az oroszok és beloruszok, hanem valamely hazánkban élő kisebbség ellen, bármilyen indokkal, azt is benyelnék a globalisták? 


HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét