Donald Trump megválasztott amerikai elnök egyik vezető tanácsadója szerint a hivatalba lépő kormányzat az ukrajnai háborúban a béke megteremtésére fog összpontosítani, nem pedig a területek visszaszerzésére – olvasható a 444 hírösszefoglalójában.
Csatlakozz a Telegram-csatornánkhoz!
E szerint Bryan Lanza, a Republikánus Párt stratégája a BBC-nek azt mondta, a Trump-kormányzat meg fogja kérdezni az ukrán elnököt, hogy mi az ő verziója a „reális békevízióról”.
„És ha Zelenszkij elnök azzal ül az asztalhoz, hogy nos, csak akkor lehet béke, ha a Krím a miénk, azzal azt mutatja nekünk, hogy nem gondolja komolyan” – mondta.
Hát, ez egy egészen jó hír, kevés ilyen érkezett az utóbbi években az USA-ból, szóval, próbáljuk meg kiélvezni a pillanatot, például azzal, hogy felidézzük egy „ukrán elnöki hivatalban dolgozó forrás” nyilatkozatát.
Az illető azt mondta, amikor Zelenszkij felhívta Donald Trumpot, akkor ami ott kialakult köztük, az „nem igazán olyan beszélgetés volt, hogy nagyon lényegi dolgokról beszélgessünk, de összességében nagyon meleg és kellemes volt”.
„Olena isteni pelmenyit csinált a hétvégén, igen. A nagymamájától van a recept, aha, ja, ja, nagyon jó. Most milyen az idő ott Washingtonban? Kicsit szeles, igen? Itt hideg van, de szépen süt a nap. A hétvégén lehet, hogy grillezünk egyet, tudod a Saktar játszik… Ja, nem szereted az európai focit? Nem baj. Család jól van, megvagytok, igen? Aha, aha, akkor szia neked is, khm… slava, ö, izé majd beszélünk, ja. Szia, szia.”
Mi nagyjából így tudjuk elképzelni az „összességében nagyon meleg és kellemes” beszélgetést, és attól nagyvonalúan eltekintettünk, hogy Trump egyébként menet közben átadta a telefont Elon Musknak…
Visszatérve az alaphírre, amiről az elején megállapítottuk, hogy egészen jó: Roppant kíváncsiak vagyunk, hogyan, kikből áll majd össze a következő Trump-kabinet, és mire oda jut, hogy hivatalba lép, mi lesz a meghirdetett Ukrajna-politikája a régi-új elnöknek.
A sajtóbeszámolók szerint ugyanis Mark Rubio külügyminiszter-esélyes, Mike Pompeo pedig védelmi miniszter lehet. Mindketten igazi amerikai hiénák. Az lehet, hogy Ukrajna támogatását megvágnák, illetve áttolnák az EU-ra, de nehéz elképzelni, hogy szerepet vállalnának egy olyan adminisztrációban, amelynek a céljai között nem szerepel Oroszország gyengítése, legyőzése.
Intő jel lehet az is, hogy Bryan Lanza kifejezetten a Krím visszaszerzésének igényét jelölte meg olyan célként, amiről tárgyalni sem hajlandóak Washingtonban Zelenszkijjel. Nem azt mondta, hogy a „megszállt területek” és nem azt, hogy a „Krím és a Donbasz”. Ő csak a félszigetet emelte ki.
Ennek azért van jelentősége, mert egy valami biztos: Moszkva sem a Krímet, sem az alkotmányba felvett négy területet – bele értve azok még ukrán kézen lévő részét is – nem fogja elengedni. Nem teheti meg, mert akkor Oroszország vesztesként fejezné be a háborút, Vlagyimir Putyin pedig olyan elnök lenne, aki területeket vesztett – és itt, az alkotmányosság szempontjából nem számít, hogy azok a területek nem voltak orosz kézen, amikor a Föderáció részévé nyilvánították azokat.
Trump békepártisága, és a béketörekvései jelentőségét és esélyeit tekintve rengeteg kérdőjel van bennünk, de reméljük a legjobbakat…