Franciaország úgy döntött, hogy Mirage 2000-5F vadászgépeket ad át Ukrajnának. Ez tulajdonképpen a Mirage 2000 korszerűsített változatának a korszerűsített változata, amelyet a tajvani és a katari légierő is használ. Francia részről a gépcsalád az F-16-osra adott válasz volt.
Csatlakozz a Telegram-csatornánkhoz!
Nem sokkal a bejelentés után találkozott Antony Blinken, a még hivatalban lévő Biden-adminisztráció külügyminisztere és Mark Rutte, a NATO főtitkára.
A tárgyalásukról megjelent hírek és a sajtótájékoztatójuk szerint megegyeztek abban, hogy Donald Trump januári beiktatásáig a Fehér Ház az utolsó centig teljesíti a vállalásait. Rutte ugyanakkor leszögezte: a NATO a változó helyzetnek megfelelően továbbra is támogatni fogja Kijevet.
Hangsúlyozták továbbá, hogy a szövetségesek célja mindent elkövetni azért, hogy Ukrajna 2025-ben a lehető legerősebb állapotban legyen.
Érdemes kiemelni, ez alatt a két nap alatt
- Franciaország bejelentette, hogy folytatja az AASM Hammer bombák, valamint a SCALP-EG cirkálórakéták szállítását Ukrajnának;
- Nagy-Britannia további Storm Shadow cirkálórakétákat szállításáról, és az Oroszországba irányuló csapásmérés lehetőségéről tárgyalnak;
- az USA össze akar hozni még egy 20 milliárd dolláros kölcsönt Ukrajnának, amelynek visszafizetése a befagyasztott orosz vagyonból származó kamatbevételekből történne;
- a német CDU párt elnöke, Friedrich Merz pedig jelezte, hogy megválasztása esetén nem lesz olyan töketlen, mint Olaf Scholz volt, és ultimátumot fog adni Putyinnak: vagy kapitulál, vagy mennek a Taurus cirkálórakéták Kijevbe.
- míg Boris Johnson volt brit miniszterelnök azt mondta, hogy Nagy-Britannia csapatokat küldhet Ukrajnába, ha az USA kiszáll a buliból.
Figyelemre méltó továbbá, hogy november elején Joe Biden engedélyezte az amerikai hadiipari komplexum számára az ukrajnai befektetéseket – a hivatalos indoklás: eszközkarbantartás…
Zeleszkij pedig engedélyezte, hogy külföldi állampolgárok tiszti rendfokozatot viselhessenek az ukrán hadseregben.
Lehet, hogy elsietett volt a magyar „békeköltségvetés” tervezetének előterjesztése?