Elsőre talán jelentéktelennek tűnik a hír, amely szerint a mianmari kormányhadsereg ellen küzdő fegyveres lázadók az elmúlt hetekben átvették az ellenőrzést az ország északi részén található Kachin tartomány egy része felett – de természetesen nem az.

Csatlakozz a Telegram-csatornánkhoz!


A történet a következő:

A Kachin Függetlenségi Hadsereg (KIA) az elmúlt hetekben sikereket ért el a junta határőrzászlóaljaival szemben. Azt többek között az Index is megjegyezte, hogy egy viszonylag békés időszak után 2023 októberében kiújult a kormányellenes felkelés Shan államban, többet viszont nem árult el.

A lázadók újabban megszerezték az ellenőrzés a Kachin államban található Chipwi és Tsawlaw nevű kritikus ritkaföldfém-bányatelepek, valamint a Pangwa központ felett.

A tudósításokban hozzátették még, hogy a konfliktus miatt Peking leállította a ritkaföldfémek importját Mianmarból, és felfüggesztette a ritkaföldfémek kilúgozására használt ammónium-szulfát exportját az országba.

Mi az, ami a hírből hiányzik?

A KIA története a múlt század közepéig nyúlik vissza, de a 2010-es években nem volt különösebben aktív, túl azon, hogy 2013-ban az Egyesült Államok támogatását kérte a politikai céljai eléréséhez, és meg is kapta.

Az is lemaradt, hogy Mianmar két éve a világ harmadik legnagyobb ritkaföldfém-exportőrévé vált. De nem saját erőből, hanem annak köszönhetően, hogy Kína beruházott az ország bányaiparába. A fent említett bányatelepek is kínai kézben vannak.


A fejlesztések a Covid-járvány alatt értek be, az eredményük pedig az lett, hogy a Kínába irányuló export egy év leforgása alatt több mint a duplájára nőtt.

Emellett 2023 tavaszán az amerikai sajtó műhold-felvételeket közölt, amelyeken valamilyen létesítmény építése látható Mianmar egyik stratégiai fontosságú szigetén. Az első hírek mér arról szóltak, hogy „egyesek szerint a komplexum egy kínai hírszerzési támaszpont, de ezt nem igazolja semmi”.

Néhány nappal később viszont már tényként közölték ugyanezt. A nyár folyamán pedig azzal riogatták a nyugati közvéleményt, hogy a kínaiak megkapták az egyik mianmari kikötő használati engedélyét, és ez rendkívüli mértékben megnöveli a népi felszabadítási hadsereg haditengerészetének hatósugarát.

Na, ezek után jutott eszébe valamiért a Kachin Függetlenségi Hadseregnek, hogy fegyvert kéne fogniuk a demokrácia és az emberi jogok védelmében… Ugye, értjük.


HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét