Vlagyimir Putyin nem változtatott az ukrajnai háborúval kapcsolatos gondolkodásmódján a német kancellár szerint, de Olaf Scholz ettől függetlenül úgy véli, helyes lépés volt felhívni az orosz elnököt – közölte a Guardian.

Csatlakozz a Telegram-csatornánkhoz!


A berlini repülőtérről vasárnap, közvetlenül a brazíliai G20-csúcstalálkozóra való elutazása előtt Scholz kijelentette: hasznosnak tartotta a beszélgetést Putyinnal, mert eloszlatta a nyugati illúziókat.

A Reuters tudósítása szerint ez egészen pontosan így hangzott: „A beszélgetés nagyon részletes volt, és hozzájárult annak felismeréséhez, hogy az orosz elnök háborús nézeteiben kevés változás történt – és ez nem jó hír.”

Ez egy csúnya magyarázkodásnak tűnik, amire mondjuk éppenséggel Scholz rá is szorult, hiszen a telefonhívás hírére többen belerongyoltak – kül- és belföldről egyaránt.

Erre korábban már utaltunk, és meg is írtuk, hogy a kedvenc kritikusunk a CDU/CSU kancellárjelöltje, Friedrich Merz, aki még a riválisának nyilatkozata előtt szétkürtölte: ha ő állna a német kormány élén, csak azért hívta volna fel Putyint, hogy ultimátumot adjon neki. Állítása szerint ez úgy hangozna: vagy azonnal kivonulnak az oroszok Ukrajnából, vagy mennek a német Taurus-ok Ukrajnába.

Persze – tette hozzá –, ő bármilyen telefonhívásra csak akkor kerítene sort, ha arra az USA és a nyugati szövetségesek áldásukat adják! Ilyen bátor ez az ember, és minden valószínűséggel ő lesz a jövő évi választásokon a befutó…


Egyébként utóbb már azt terjeszti a kancellária, hogy Scholz többeknek, köztük Zelenszkijt is tájékoztatta a szándékáról, és maga is szóba hozta a Taurus-okat Putyin előtt.

Az orosz sajtó részben ennek, részben Biden azon döntésének tudja be az oroszok vasárnap reggeli nagyszabású támadását az ukrán energiainfrastruktúra ellen, mely szerint a kijevi rezsim a jövőben oroszországi célpontokat is lőheti amerikai rakétákkal.

Világosan látszik tehát, hogy a különböző érdekcsoportok, például a hadiipari komplexum mindent elkövet a háború folytatása érdekében, igyekeznek elmérgesíteni a helyzetet.

Nyilvánvaló az is, hogy Németországot nem tekinthetjük szuverén államnak. E tekintetben egyébként Scholzból több önállóságot nézünk ki, mint Merzből, előbbi ugyanis a koalíciós partnereivel szembe menve gátolta mostanáig a nagyhatótávolságú rakták Ukrajnába küldését.

Maga a felütés pedig teljesen értelmetlen. Épeszű ember nem gondolhatta, hogy Vlagyimir Putyinnak megváltozik a véleménye a háborúról, amikor 1) abban lényegében a NATO kényszerítette bele, 2) az orosz csapatok magabiztosan mennek előre, és 3) az orosz gazdaság erős, akárcsak Moszkva szövetségi rendszere. Sőt, ezek egyre erősebbek!


HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét