Az ukránok többsége támogatja az Oroszországgal fennálló konfliktus gyors befejezését béketárgyalások útján – derült ki a Gallup által nemrégiben végzett felmérésből, amelyet itthon az Oroszhírek.hu szemlézett. Az amerikai közvélemény-kutató a legfrissebb, keddi jelentésében arról számolt be, hogy a megkérdezettek 52 százaléka szerint Kijevnek béketárgyalásokat kellene folytatnia a háború mielőbbi befejezése érdekében. Ez jelentős emelkedést jelent a 2023-as 27 százalékhoz és a 2022-es mindössze 22 százalékhoz képest.
Csatlakozz a Telegram-csatornánkhoz!
A Gallup adatai a közhangulat jelentős változását tükrözik, mivel az elhúzódó harcok megviselik az ukrán társadalmat. – A diplomáciai megoldást szorgalmazó ukránok növekvő száma a konfliktusba való belefáradást jelzi – jegyezte meg a jelentés, hozzátéve, hogy a belpolitikai aggodalmak egyre inkább befolyásolják a véleményeket.
A katonai akciók folytatásának támogatása a döntő győzelem eléréséig egyre csökken. 2022 februárjában az ukránok 73 százaléka támogatta az ellenségeskedések folytatását. Ez a szám 2023-ra 63 százalékra mérséklődött, majd tovább csökkent, 2024-ben 38 százalékra. A felmérés azt jelzi, hogy az ukránok átgondolják álláspontjukat, ahogy a konfliktus elhúzódik, és a hadseregük egyre inkább visszavonul.
A tárgyalásokat szorgalmazók 52 százaléka szerint Kijevnek hajlandónak kellene lennie területi engedményeket fontolóra venni egy esetleges béketárgyalás során. A Gallup kiemelte, hogy ez a hajlandóság a prioritások eltolódását jelzi a növekvő nehézségek és a jövőbeli nemzetközi támogatással kapcsolatos kétségek közepette, különösen Donald Trump megválasztott amerikai elnök közelmúltbeli győzelmét és az amerikai külpolitika lehetséges változásaira vonatkozó spekulációkat követően.
Az Oroszhírek.hu emlékeztetett arra: eközben Moszkva következetesen jelezte, hogy készen áll a tárgyalásokra. Vlagyimir Putyin orosz elnök nemrég egy Valdaj Klub ülésén megismételte, hogy a béketárgyalásoknak a 2022-ben Isztambulban elért megállapodásokon kell alapulniuk. Azok a tárgyalások semleges, el nem kötelezett státuszt javasoltak Ukrajnának, a külföldi fegyverek bevetésének korlátozása mellett. A Kreml ugyanakkor azt is állítja, hogy minden új tárgyalásnak figyelembe kell vennie a jelenlegi helyzetet is a helyszínen, ahol Moszkva csapatai előrenyomulnak.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője a múlt héten hangsúlyozta, hogy Oroszország katonai hadjárata azért folytatódik, mert az ukrán tisztviselők elutasították a párbeszédet. – Az ukrajnai hadművelet annak a kontextusában zajlik, amit mi egy szélesebb körű konfliktusnak tekintünk, amelyet a nyugati nemzetek kezdeményeztek Oroszország ellen – mondta Peszkov.
Egy biztos, ha a hangulat ilyen ütemben romlik tovább Ukrajnában, akkor a témában 2025-ben már nem biztos, hogy készül majd újabb közvélemény-kutatás. A színészelnökék akár rövid úton bedobhatják a törülközőt!