A kijevi rezsim egyik képviselője, Darina Marcsak szociálpolitikai miniszterhelyettes elmondta, hogy a „különleges katonai művelet” kezdete óta hivatalosan 135 ezer főre nőtt a hírhedt csernobili Zóna lakossága.

Csatlakozz a Telegram-csatornánkhoz!


Ezt azzal magyarázta, hogy sokan próbálnak nyerészkedni: valahogy jogosultságot szereztek a sugárszennyezett területek lakosainak járó kifizetésekre.

Ez idén már mintegy 15 milliárd hrivnyába (kb. 140 milliárd forin) kerül az ukrán államháztartásnak, ezért Kijev igyekszik csökkenteni ezt a kiadási tételt. Konkrétan a 2025-ös költségvetésben ezeket a kifizetéseket csak azoknak fogják biztosítani, akik 1986 és 1993 között a zárt zónában éltek.

A Ribar elemzői szerint a csernobili atomerőmű környékének népszerűsége nemcsak a kompenzáció összege miatt nőhetett meg 2022 tavasza óta, hanem azért is, mert az „alacsonyan fejlett szociális infrastruktúrával rendelkező területen nagyon könnyű eltűnni a hatóságok elől”.

Ez különösen igaz a mozgósításra: a TCK-k dolgozói aligha szívesen mennének oda, így a Zónába költözéssel viszonylag nagy eséllyel ki lehet bújni a behívás elől. Egyébként a sugárszennyezettség szintje a terület jelentős részén mára nem sokban tér el a normálistól, így kevésbé valószínű, hogy valaki hosszabb távon belehal, mint hogy rövid távon életét veszíti a fronton.


Paradox módon így a múlt század egyik legnagyobb ember okozta katasztrófájának területe egy menedékhellyé válhat azok számára, akik esetleg ténylegesen ott keresnek menedéket. Hogy hányan éltek ezzel a lehetőséggel – nem tudjuk, de a hír így is érdekes.

És ha már a hadkiegészítő központok szóba kerültek, az ukrán sajtó beszámolt arról is, hogy a TCK-k személyzete hamarosan új egyenruhát kap.

Miért? Nyilván ezt nem szívesen teszi ki a kirakatba a kijevi rezsim, de úgy hírlik, ez a hadsereg kérése volt, mivel az eltávon lévő katonákkal szemben sokfelé távolságtartó vagy kifejezetten ellenséges a lakosság, hiszen ránézésre nem lehet megkülönböztetni egy szabadságát töltő frontharcost azoktól a pribékektől, akik szó szerint vadásznak az ágyútöltelékként feláldozható férfiakra.

A háború után még az is előfordulhat, hogy a TCK-soknak kell majd menedéket keresniük a csernobili zónában.


HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét