Jelenleg nincsenek nemzetközi korlátozások az „Oresnyik” közepes hatótávolságú rakétarendszerek telepítésére vonatkozóan – jelentette ki hétfőn Szergej Rjabkov orosz külügyminiszter-helyettes. Szavait a Zvezda Tv idézte.
Csatlakozz a Telegram-csatornánkhoz!
„Az elnök világosan kijelentette, hogy egy új közepes hatótávolságú rendszerről van szó. Ennek megfelelően, többek között az előző amerikai kormányzat mélyen elhibázott lépése miatt, hogy kivonult a INF-szerződésből, nincsenek korlátozások az ilyen típusú rendszerek telepítésére vonatkozóan” – mondta a diplomata.
Hozzátette azt is, hogy az Oroszország és az Egyesült Államok között a rakétakilövésekről szóló memorandum továbbra is érvényben van. Ennek keretében értesítették Washingtont az „Oresnyik” indításáról.
Emlékeztetőül: múlt csütörtökön Vlagyimir Putyin orosz elnök azt mondta, hogy az „Oresnyik” rakétarendszer tesztjét harci körülmények között hajtották végre. Az államfő szerint az orosz fegyveres erők kombinált csapást mértek az ukrán védelmi-ipari komplexum dnyepropetrovszki objektumára.
Később Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő közölte, hogy az amerikai fél értesítést kapott az „Oresnyik” indításáról 30 perccel a kilövést megelőzően.
Az INF-szerződést Ronald Reagan amerikai elnök és Mihail Gorbacsov, a SZKP főtitkára 1987. december 8-án írta alá Washingtonban. A szerződés földi indítású hagyományos és nukleáris robbanófejekkel felszerelt közepes hatótávolságú ballisztikus rakéták és robotrepülőgépek leszereléséről, telepítésének korlátozásáról és a meglévő készletek kölcsönös ellenőrzéséről rendelkezett.
A 2000-es években az USA a szerződés megszegésére készült: nevetséges indokkal rakétarendszereit Csehországba és Lengyelországba akarta telepíteni éppen akkor, amikor belengette, hogy Ukrajnát és Grúziát meghívná a NATO-ba. Válaszul Vlagyimir Putyin jelezte: Moszkva felfüggesztheti a szerződés alkalmazását.
Egy évtizeddel később Donald Trump párhuzamosan azzal, hogy elkezdte felfegyverezni Ukrajnát, és ezzel megágyazott a későbbi háborúnak, egyoldalúan kiléptette az Egyesült Államokat az INF-szerződésből. A „békemessiás” semmit nem tett első ciklusa alatt annak érdekében, hogy rendezze az USA és Oroszország viszonyát. Pontosabban ugyanazt vallotta akkor, mint most is, hogy naggyá akarja tenni Amerikát, ami azt is jelenti, hogy helyre akarja állítani az USA Obama alatt csorbát szenvedett hegemóniáját, világcsendőri szerepét, globális elsőségét.
Látva, mire lehet képes az Oresnyik, ez sem volt túl jó ötlet tőle…