Az USA-nak olyan mértékben fel kell fegyverznie Ukrajnát, hogy az meg tudja védeni magát, és meg tudjon állítani minden további orosz előrenyomulást bármilyen békemegállapodás előtt és után – idézte fel Keith Kellogg szavait a CNN, mivel a hírcsatornánál úgy vélik, Donald Trump ukrajnai különmegbízottjának nyáron publikált dolgozata a leendő amerikai kormány hivatalos stratégiája lesz.
Csatlakozz a Telegram-csatornánkhoz!
Ez abból indul ki, hogy az Egyesült Államok fegyverkészletei megsínylették Ukrajna megsegítését, így az ország potenciálisan veszélyeztetve van egy esetleges Tajvan miatti konfliktusban. Kellogg szerint ezért mindenekelőtt „hivatalos amerikai politikává kell válnia a tűzszünetre és a tárgyalásos rendezésre való törekvésnek”. Ennek érdekében pedig Ukrajna NATO-felvételét – amelyet Kijevnek szimbolikus szolidaritásból ajánlottak fel előzetesen – határozatlan időre el kell halasztani, „cserébe egy átfogó és ellenőrizhető, biztonsági garanciákat tartalmazó békemegállapodásért ”.
A dokumentum szerint az USA-nak olyan mértékben fel kell fegyverznie Ukrajnát, hogy az meg tudja védeni magát, és meg tudjon állítani minden további orosz előrenyomulást bármilyen békemegállapodás előtt és után, de a jövőbeni amerikai segélyeket – amelyeket valószínűleg kölcsön formájában nyújtanak – ahhoz a feltételhez kötik, hogy Ukrajna tárgyalásokat folytasson Oroszországgal.
Trump tanácsadója úgy véli „a tűzszünet és a demilitarizált övezet betartásáért, valamint a béketárgyalásokon való részvételért cserébe Oroszországnak fel lehetne ajánlani bizonyos korlátozott szankciókönnyítést.” A „megszállt területeket” pedig nem hagyná örökre orosz kézen, csak diplomáciai útra terelné.
A területek visszaszerzéséhez szerinte „Ukrajnának nem kellene lemondania arról a céljáról, hogy visszaszerezze teljes területét, de beleegyezne abba, hogy diplomáciát alkalmazzon, ne pedig erőszakot.
Azzal a feltétellel, hogy ehhez „egy jövőbeli diplomáciai áttörésre lenne szükség, ami valószínűleg nem fog bekövetkezni Putyin távozása előtt. Amíg ez nem történik meg, az Egyesült Államok és szövetségesei vállalnák, hogy csak akkor oldják fel teljesen az Oroszországgal szembeni szankciókat és normalizálják a kapcsolatokat, ha az aláír egy Ukrajna számára elfogadható békemegállapodást.”
A háborús károk megfizetését pedig Oroszországra hárítaná. Azt írta „Azt is szorgalmazzuk, hogy az orosz energiaértékesítésre kivetett adókból fizessék ki az ukrán újjáépítést.”
Kellogg célja, hogy „Ukrajna… az erő pozíciójából tárgyalhasson”, és egy olyan „tárgyalásos végállapotot” érjen el, „amelynek feltételei összhangban vannak az amerikai és ukrán érdekekkel.”
Érdemes megemlíteni, hogy Kellogg a tanulmányában azért bírálta a Biden-adminisztrációt, mert az feladta Donald Trump politikáját, és a háború kitörése előtt nem gyakorolt nyomást az Európai Unió tagállamira – és ne feledjük, hazánk is az! – annak érdekében, hogy leváljanak az orosz energiahordozókról.
Továbbá azt írta, hogy a Bidenék nem ismerték fel azt, hogy „az Egyesült Államoknak minden tőle telhetőt meg kell tennie a közvetlen amerikai katonai beavatkozás nélkül Ukrajna megsegítésére. Az amerikai érdekek és értékek érvényesítése érdekében Biden elnöknek el kellett volna látnia Ukrajnát az orosz erők kiűzéséhez szükséges fegyverekkel a háború korai szakaszában, és az államvezetés minden formáját be kellett volna vetnie a háború befejezésére, beleértve a szankciókat, Oroszország diplomáciai elszigetelését és végül a tárgyalásokat.”
A fentiek után csak azt nem értjük, miért gondolják a CNN-nél, hogy ennek a tervnek „Putyin örülhet”?!