Donald Trump tanácsadói egyre inkább arról beszélnek: Ukrajnának területeket kell feladnia, a NATO-csatlakozásról pedig le kell mondania – írta a Mandiner az Euractiv híradását idézve.

Csatlakozz a Telegram-csatornánkhoz!


Az uniós portál szerint a leendő elnök tanácsadói a tárgyalóasztalhoz akarják ültetni Kijevet és Moszkvát, egyszerre két taktikával: Kijevet a katonai segítség felfüggesztésével, Moszkvát pedig Ukrajna segítésének további fokozásával kényszerítenék asztalhoz, ha vonakodnának a tárgyalások megkezdésétől.

Ezt azzal folytatják, hogy valószínűleg Trump, Zelenszkij és Putyin hármasának kell majd leülnie tárgyalni a háborúból való kivezető útról.

Majd felidézik Keith Kellogg, Trump különmegbízottjának véleményét, aki szerint Ukrajna amerikai biztonsági garanciákat kapna, például további fegyverszállításokra számíthatna a békekötés után.

Aztán szóba kerül még a cikkben J.D. Vance, a leendő alelnök terve, mely szerint egy demilitarizált zónát kellene létrehozni a mostani frontvonalak mentén, amit erődítésekkel kellene ellátni, hogy ne történjenek további orosz támadások.

Richard Grenell, Trump korábbi németországi nagykövete pedig úgy véli: Kelet-Ukrajnában autonóm zónákat kellene létrehozni.  Míg Trump szóvivője, Karoline Leavitt az összeállítás szerint azt hangsúlyota: Trump mindent megtesz majd, hogy helyreállítsa a békét, visszaerősítse Amerikát és a világban képviselt elrettentő erejét.


Hát, és ez az, amit a világ nagyobbik része nem szeretne. Nemcsak Oroszországnak, hanem Kínának, Indiának, számos arab és afrikai államnak és Latin-Amerikának is többnyire elege van az amerikai erőfitoktatásbók és elrettentésből.

Elegük van abból, hogy Washingtonból mondják meg nekik, hol a helyük, kivel kereskedhetnek, milyen valutában kell elszámolniuk a nemzetközi kereskedelemben.

Utálják a puha „diplomáciát”, amely a nyugati szemét (ide értve a „jogvédőket”, az ideológiai szemetet és minden mást is) formájába ömlik rájuk, és a „kemény” diplomáciát, amikor szuverén országokat demokráciává bombáznak vagy „jobb esetben” „csak” anarchiába taszítanak.

A világ nagyobbik része nem azt akarja, hogy Amerika legyen az első, de még csak azt sem, hogy az első legyen az egyenlők között… Nem! Hanem azt akarja, hogy egyenlő legyen – olyan ország, amely nem a trumpi „békét erővel”, hanem a „békét együttműködés és a kölcsönös tisztelet alapján” elvét követi.

Ami a többit illeti, az Euractiv cikkében nincs semmi új, ezt így már mi is összegyűjtöttük, és megírtuk, hogy teljesen irreális elképzelés. Oroszország nem áll úgy, hogy bele lehessen zsarolni egy Minszk 3 jellegű „békébe”; nem fog beleegyezni a demarkációs vonalba, amely mentén nyugati katonák járőröznek, sem abba, hogy az USA fegyvert szállítson Ukrajnának a béke biztosítása érdekében.


Attól pedig nem fognak megijedni senki a Kremlben, ha Trump előáll azzal, hogy fokozza az ukránok támogatását, ha nem kezdődnek meg a tűzszüneti tárgyalások. Egyefelől Trumpék és sok nyugati szakértő azt állítja, hogy a NATO és az USA raktárai kimerülőben vannak. Ha ez igaz, akkor a fenyegetés komolytalan.

Ha nem igaz, akkor is – vajon ki húzza majd a rövidebbet? Képzeljük el, hogy Trump azt mondja, mindent is odaad az ukránoknak. Szerintetek mi maradna a következő hét végére a keleti szomszédunkból? Fényévekre vagyunk a békétől… ez a helyzet.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét