A prostitúció – elsőként a világon – munkavégzésnek számít Belgiumban – erről írt cikket az Index.hu. A hírportál hozzátette: következésképpen a szexmunkás táppénzre, gyesre és nyugdíjra jogosult. Mint írták, a törvényt már májusban megszavazták, most lépett hatályba, sokan kiakadtak miatta.
Csatlakozz a Telegram-csatornánkhoz!
Az Index.hu rámutatott arra, hogy a törvényhozókat a visszaélések és kizsákmányolás visszaszorítása vezérelte, amikor még májusban elfogadták a törvényt, amely jogaiban kiegyenlíti az utcalányokat minden más, munkaviszonyban álló nővel. A fél éve meghozott szabályozás most lépett hatályba. – Ilyen, a diszkrimináció megszüntetését célzó jogok sehol másutt nem illetik meg a szexmunkásokat, akiket munkaszerződés és teljes jogi védelem illet meg – emlékeztetett a The Guardian.
Felhívták a figyelmet arra, hogy a szabályozással felszámolják a 2022-ben létrejött „szürke zónát”. Emlékeztettek arra, hogy tavalyelőtt a szexmunkát végzőket Belgiumban dekriminalizálták ugyan, azonban munkajogi védelemben – például egészségbiztosításban, munkanélküli segélyben – nem részesültek. A törvénnyel összhangban a szexmunkásoknak jogukban áll visszautasítani partnereket vagy bizonyos cselekményeket, és bármikor abbahagyhatják az aktust. A visszautasítás miatt nem érheti őket sérelem, ezért elbocsátani sem lehet őket.
Ilyen érdekességeket írtak még, hogy a munkáltatók csak büntetlen előéletűek lehetnek, és elemi követelmény a szolgáltatásuk Belgiumban bejegyzettsége. Szavatolniuk kell, hogy a vendégeket fogadó helyiségben legyen pánikgomb. A szolgáltatás alapfeltétele a tiszta ágynemű, a zuhanyzó és a kellő mennyiségű óvszer. A jogi védelem nem terjed ki az otthoni munkavégzésre, továbbá a „rokontevékenységekre”, köztük a sztriptízre és a pornográfiára. (Még jó… a – szerk.)
Ezt a kérdést több szempontból is figyelembe lehet venni. Azt tudomásul kell venni, hogy a prostitúciót nem lehet felszámolni, mert mindig lesz olyan ember, akinek sok pénze van és nincsenek morális gátjai, és mindig lesz olyan nő, aki akár a kiszolgáltatott helyzete, akár a gazdagság reménye („dubajozás”) miatt áruba bocsátják a testüket.
A tudomásulvétel azonban nem jelenti azt, hogy meg kell könnyíteni vagy pláne reklámozni kell az „ősi mesterség” gyakorlását. Márpedig a brüsszeli lépés felér egy meghívóval a prostitúcióra. Mondhatnak ugyanis bármit, lesz olyan, akit e döntés a „matracpolka” felé terel. S higgye el mindenki, ez a lépés a nőkre nézve igazán lealacsonyító!
P.s.: Ajánljuk ezt a sorozatot, ha már Belgiumról és a prostitúcióról van szó…