Fehéroroszország Oresnyik-rakétát kért Oroszországtól, Vlagyimir Putyin orosz elnök ma azt mondta: 2025 második felében teljesíteni is tudják az igényt – erről adott hírt itthon a Portfolio.hu. A hírportál emlékeztetett arra, hogy az Oresnyik egy közepes hatótávolságú ballisztikus rakéta, MIRV robbanófejjel. – Ez az a fegyver, amellyel pár hete Dnyipró városát támadták az oroszok – tették hozzá.
Csatlakozz a Telegram-csatornánkhoz!
Vlagyimir Putyin orosz elnök ma azt mondta az orosz médiának: 2025 második felére elég sokat fognak gyártani belőle ahhoz, hogy Belarusznak is jusson belőle. A szövetséges ország már kérte, hogy az orosz haderő telepítsen oda is Oresnyik-rakétákat. Putyin azt is elmondta: ha egyszerre többet is kilőnek a fegyverből, az olyan pusztítást tud végezni, mint egy nukleáris csapás, annyi különbséggel, hogy nem fog radioaktív sugárzást képezni.
Kezdjük a végéről, ha csak részben igaz, amit Putyin mondott, az több dolgot is jelenthet. Egyrészt azt, hogy Oroszország minden bizonnyal nem egy, hanem több ilyen pusztító rakétával rendelkezik. S meglehet, ha érdekei úgy kívánják, akkor Moszkva egy-egy célpont ellen hajlandó lesz tömegesen is bevetni ezt a fegyvert. S nem kérdés, hogy ezek a rakéták csoportosan megérkeznek egy helyszínre (egy eszköz 36 töltetet jelent), akkor ott kő-kövön nem marad. Talán nem véletlenül mondta azt Putyin, hogy egy-egy ilyen támadás vetekszik egy nukleáris csapás erejével.
Hogy nem egyszerű fegyverről van szó, azt az is alátámasztja, hogy megjelenése nyugaton is nagy riadalmat keltett. Egyesek próbálták ugyan elbagatellizálni az Oresnyik jelentőségét, de a magyarázkodásból lehetett érzékelni, hogy azoknál is tele van a gatya, akik „nem félnek” az új orosz támadófegyvertől. Mellesleg, az Oresnyik megjelenése óta, mint ha Ukrajna is leállt volna a nyugati rakéták Oroszország elleni mélységi bevetésével…
S még egy felvetés. Erre a rakétára most még csak a kiemelt orosz kapcsolatokkal rendelkező, katonai szövetségben levő Belarusz jelentkezett be. De mi van, ha Moszkva „elad” belőle Iránnak, Észak-Koreának, Szíriának, esetleg áttételeken keresztül hozzájutnak a hútik vagy akár a Hezbollah egységeia? Nem állítom, hogy ilyen ügyletre reális esély van, azonban százalékig százalékig én ezt sem zárnám ki. Na, abból lenne nemulass…