Az orosz hadiipar jelentős előrelépést tett a katonai repülőgépek és pilóta nélküli légi járművek fejlesztésében – közölte a Portfolio.hu az Army Recognition jelentése alapján. Kiemelték, hogy az új AL-51F1 hajtómű beépítésével az Sz-70 „Ohotnyik” (vagyis „Vadász”) nehéz csapásmérő drón és a Szu-57 vadászgép műveleti képességei jelentősen javulhatnak, ami komoly kihívást jelenthet a nyugati légierők számára.

Csatlakozz a Telegram-csatornánkhoz!


Az AL-51F1 egy új generációs turbóventilátoros hajtómű, kéttengelyes kialakítású, utóégetővel működő, és a gyári adatok alapján remek tolóerő-súly arányt biztosít. A hajtómű száraz üzemmódban 11 ezer kgf tolóerőt termel, amely az utánégető aktiválásával 18 ezer kgf-re növelhető. A hajtómű fajsúlya 0,078, ami kiváló teljesítmény-tömeg arányt jelent. Az 1400 kilogramm száraz tömegű erőforrás kialakítása maximalizálja a teljesítményt az üzemanyag-hatékonyság megtartása mellett.

Kiemelték, hogy az AL-51F1 hajtómű „Ohotnyik” drónba történő integrálása kulcsfontosságú előrelépés lehet a pilóta nélküli repülőgép-technológiában. – Az új hajtómű nemcsak az Sz-70-est fogja hajtani, hanem szinergiában köd működni a Szu-57-essel is – nyilatkozta egy orosz katonai szakértő, majd hozzátette, hogy a két fegyver együtt „félelmetes párost alkotnak majd a harctéren”.

Az új hajtómű a jövőben az Szu-75 könnyű vadászgépbe is beépíthető lesz, ami jelzi sokoldalúságát. Az orosz stratégia hasonlít az amerikai törekvésekhez, ahol szintén cél a pilóta nélküli és pilótás platformok közötti szinergiák maximalizálása a modern konfliktusokban.


Az Sz-70 „Ohotnyik” és az AL-51F1 hajtómű párosítása fontos mérföldkőnek számít az orosz katonai repülési programban. Ahogy ezek a rendszerek közelebb kerülnek a hadrendbe állításhoz, együttes képességeik várhatóan komoly képességekhez juttatja majd a légtérben Oroszországot. Felhívták a figyelmet arra, hogy a pilóta nélküli lopakodó jármű nem ismeretlen az ukrajnai háborúban sem, mivel idén ősszel már egyet egészen biztosan elveszített Moszkva a frontvonalon.

– Az akkori helyzet ráadásul komoly blamát jelentett az orosz hadvezetés számára, mivel a saját csapataik lőtték le, méghozzá direkt. A döntés hátterében az állt, hogy vélhetően kicsúszott az irányítás a kezük közül, és nem szerették volna, ha az ukránok kezébe kerül a csúcsmodern technológiával ellátott „Vadász” – tette hozzá a Portfolio.hu.

Magunk nem értünk különösképpen a technikai újításokhoz, az egyes fegyverekhez és fegyverrendszerekhez, hiszen sem katonák, sem mérnökök nem vagyunk. De ha már az oroszbarátsággal aligha vádolható Portfolio.hu is arról írt, hogy a fejlesztés komoly előnyökhöz juttathatja az orosz hadsereget, akkor abban azért lehet valami!


HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét