Voltak olyan karácsonyok a történelem folyamán, amelyeket azóta sem felejtett el az emberiség – ezzel kapcsolatban a Travelo.hu oldalon találtuk egy érdekes korábbi összeállítást, amiből szemezgetünk nektek. Ebben kiemelték, hogy nagyon fontos koronázások voltak, lehettek a múltban ezekben a napokban. Mivel meglehetősen régi történetekről beszélünk, nem lehetünk egészen biztosak a dátumban.

Csatlakozz a Telegram-csatornánkhoz!


Az egyik ilyen koronázás magyar vonatkozású, I. (Szent) Istvánt ugyanis 1000. december 25-én vagy más forrás szerint 1001. január 1-én koronázták királlyá.

Bár minket kevésbé érint, még egy nagyon izgalmas koronázás volt szűk ezer évvel ezelőtt. Egészen pontosan 1066 karácsonyán – az októberben lezajlott híres és sorsfordító hastingsi csata után – Hódító Vilmos fejére került a korona, így ő lett Angliában az első normann király.

Nagy felfedezéseket is hozott az évszázadok során a karácsony. Az 1492-es év, de különösen az év vége, újraformálta az addig ismert világ képét. Kolumbusz Kristóf őszre elérte az amerikai kontinens partjait – október közepén a Karib-szigeteken szállt partra –, és egyre több területet fedezett fel. Három hajóval indult útnak Spanyolországból, ám december végére már csak két hajója maradt, a Niña és a Santa María, a zászlóshajó, amelynek Kolumbusz volt a kapitánya.


Ez utóbbi azonban december 24-én zátonyra futott Haitinél, így az expedíciónak csupán egyetlen hajója maradt. Kolumbusz az emberei egy részét ezért hátrahagyta, ők pedig a hajó deszkáit felhasználva egy erődöt építettek, amelyet La Navidadnak, azaz Karácsonynak neveztek el.

S természetesen karácsonykor fedezték fel a Karácsony-szigetet is. Az Ausztráliához tartozó szigetre 1643. december 25-én érkezett meg William Mynors, a Brit Kelet-indiai Társaság egyik hajójának kapitánya, aki az ünnep nevét adta a frissen felfedezett földdarabnak.

Anders Celsius, a svéd természettudósnak és csillagásznak sűrű éve volt 1741-ben. Ő volt az, aki többször felvetette, hogy vezessék be Svédországban a Gergely-naptárat, de tanulmányozta az északi fényt, és komoly csillagászati kutatásokat is végzett. 1741-ben pedig megalapította Svédország első obszervatóriumát, és a feljegyzések szerint az év karácsonyára elkészült annak a hőmérsékleti skálának a kidolgozásával is, amelyet máig is használunk.


HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét