Folytatjuk a második és egyben befejező résszel a karácsonnyal kapcsolatos, tegnap reggel a Travelo.hu anyaga alapján indított sorozatunkat, amelyben olyan történelmi eseményeket mutatunk be, amelyek kapcsolódnak az ünnep napjaihoz.

Csatlakozz a Telegram-csatornánkhoz!


A világ egyik legismertebb karácsonyi dala, a Csendes éj 1818. december 25-én csendült fel először Ausztriában, Oberndorf bei Salzburg település Szent Miklós-templomában. 2011-ben az UNESCO kulturális világörökség része lett a dal, amelynek zenéjét Franz Xaver Gruber iskolamester és orgonista szerezte, szövegét pedig egy Joseph Mohr nevű pap írta. A Csendes éj számtalan feldolgozást megért, Bing Crosby 1935-ben kiadott verziója minden idők negyedik legnépszerűbb kislemeze, már ami az eladási számokat illeti.

Legendák fűződnek 1914 karácsonyához is. Az I. világháború első évében még megtörténhetett a csoda: a katonák nem öldösték egymást a szeretet ünnepén, hanem barátkoztak helyette. December 25-én reggel némák maradtak a fegyverek a nyugati fronton, helyette éneklés hangzott fel. Azt is feljegyezték, hogy a katonák kimerészkedtek a lövészárokból, és közeledtek az ellenség felé. Ez sok helyen annyira jól sikerült, hogy még rögtönzött focimeccseket is lejátszottak a senki földjén.

A legérdekesebb talán az a történetben, hogy valójában nem volt fegyverszünet a háborús hatalmak között, ez egy olyan egy napra szóló különbéke volt, amelyet az emberek maguk kötöttek meg.


Egy roppant fontos esemény történt Angliában 1957 karácsonyán. Egy Richard Starkey nevű 17 éves srác megkapta élete első dobfelszerelését. Öt évvel később pedig csatlakozott egy feltörekvő, fiatal bandához, amelynek neve Beatles volt – ő pedig Ringo Starr néven vált világhírűvé.

Az emberiség 1968 karácsonyán különleges ünnepi köszöntőt hallhatott. Az Apollo-8 űrhajó éppen december 24-én állt Hold körüli pályára, ami abszolút szenzáció volt a maga nemében – a Holdra csak fél évvel később szálltak. Több tévéadás is érkezett az űrből, ezek közül a második és az egyik leghíresebb a karácsony esti volt, amelyben az űrhajósok, Frank Borman, James Lovell és William Anders, többek között a Bibliából olvastak fel.

1990 karácsonyán futtatták le az internet első verziójának tesztelését. Tim Berners-Lee, aki azóta már Sir Timothy John Berners-Lee, a CERN részecskefizikai kutatóközpont munkatársa dolgozta ki a világháló elméleti alapjait. Szintén ő fejlesztette ki a HTML nyelvet, valamint a HTTP protokollt is. Az első weblap máig megvan archivált formában – ezen a linken –, 1993. április 30-án pedig a CERN bejelentette, hogy az internet attól a naptól mindenki számára ingyenes.


HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét