Oroszország az idei első 11 hónapban mintegy 50 milliárd köbméter földgázt és cseppfolyósított földgázt (LNG) exportált Európába, 18-20 százalékkal többet az egy évvel korábbinál – közölte az energetikai területért felelős orosz miniszterelnök-helyettes, a hírt itthon az Világgazdaság szemlézte.
Csatlakozz a Telegram-csatornánkhoz!
Alekszandr Novak azt mondta, hogy „minden kijelentés és szankciós nyomás ellenére nőtt a gázexport, mert a földgáz olyan termék, amely iránt van kereslet”, az orosz földgáz pedig Európának a legköltséghatékonyabb a logisztikai költségek és az ár szempontjából is.
Azt azonban hozzátették, hogy a növekedést a tavalyi nagyon alacsony bázishoz képest sikerült elérni. Tavaly az orosz vezetékes gázexport 55,6 százalékkal, 28,3 milliárd köbméterre esett, miután jelentősen megromlottak Moszkva kapcsolatai a Nyugattal az ukrajnai háború miatt.
Felhívták a figyelmet arra is, hogy az Európába irányuló orosz vezetékes gázexport komoly kihívásokkal néz szembe. Az év végén lejár az Oroszország és Ukrajna közötti ötéves gáztranzit-megállapodás. A háború ellenére az orosz földgázexport Ukrajnán keresztül jelenleg zavartalanul tart, az ukrán kormányzat azonban bejelentette, hogy nem újítja meg a szerződést.
Oroszország az Európába irányuló gáz mintegy felét juttatja el ukrán területen át, a többit a Fekete-tengeren áthaladó Török Áramlat vezetéken keresztül szállítja.
Azt azonban ebben a cikkben nem említették meg, pedig nagyon fontos körülmény, hogy miközben az Európába szállított energiahordozók mennyisége – TALÁN – csökkent, az oroszok átrendezték kereskedelmüket.
Azért talán, mert egy sor cikk szólt már arról, hogy közvetítő cégeken keresztül mégiscsak eljut az orosz gáz és olaj Európába. S azért beszélhetünk az orosz kereskedelem átrendeződéséről, mert Moszkva sokkal nagyobb volumenben üzletel dél felé, India, Kína, Irán és Észak-Korea irányába, mint korábban.
Vagyis az orosz termékek most is fogynak, csak mások vevők rá nagyobb arányban. Ezen az egészen az Európai Unió és egyes tagállamok buknak nagyot, és az idő előrehaladtával ez a veszteség csak nőni fog. A szankciók tehát működnek, csak nem Oroszország szenved tőlük, hanem azok, akik kivetették. Brüsszel! Gratulálok!