A korábbiakban közöltünk egy elemzést az orosz-ukrán háború kapcsán, amit Paul Robinson, az Ottawai Egyetem köz- és nemzetközi ügyek professzora készített el. A kutató szerint a békekötés egyik legnagyobb akadálya jelenleg többek között a kölcsönös bizalmatlanság. Az ukrán vezetés attól tart, hogy Oroszország bármilyen tűzszünetet csak erőgyűjtésre használna fel egy újabb támadáshoz.

Csatlakozz a Telegram-csatornánkhoz!


Az oroszok ugyanezt feltételezik Ukrajnáról, különösen az után, hogy nyugati vezetők elismerték: a 2015-ös minszki egyezményt valójában csak időnyerésre használták fel.

A tanulmány szerzője szerint a leggyorsabb út a békéhez az lenne, ha a gyengébb felet – jelen esetben Ukrajnát – sikerülne meggyőzni arról, hogy változtasson álláspontján. Ehhez azonban biztosítékokra van szükség. A NATO-tagság kérdése kulcsfontosságú: míg Ukrajna számára ez jelentené a legfőbb biztosítékot egy újabb orosz támadás ellen, Moszkva éppen ezt tekinti a legnagyobb fenyegetésnek.

– Ha hamis reményeket lebegtetnek Ukrajna előtt – például az esetleges NATO-tagság ígéretét vagy a háborúban való közvetlen nyugati részvétel valamilyen formájára vonatkozó utalásokat –, az optimizmusra ösztönöz, és megakadályozza, hogy Ukrajna helyesen érzékelje helyzetének gyengeségét – fogalmazott a szakértő. Hangsúlyozza, hogy a békekötéshez mindkét fél biztonsági garanciákat igényel. Az ottawai szakértő szerint ez lehet a kulcs a megoldáshoz.


Olyan megoldást kell találni, amely egyszerre nyújt biztonságot Ukrajnának egy újabb orosz támadással szemben, ugyanakkor nem jelent fenyegetést Oroszország számára. Ez rendkívül nehéz feladat, de a béke megteremtéséhez elengedhetetlen.

– A biztonság mindkét fél számára „szuperértékes” célnak számít – mutatott rá a professzor, aki szerint Oroszországot eredetileg is biztonsági félelmei motiválták a háború megindítására, míg Ukrajna az orosz invázió után joggal tart egy újabb támadástól. Bármilyen békemegállapodásnak tehát mindkét fél biztonsági aggályait kezelnie kell.

– Eljött az idő, amikor a győzelem általi béke politikáját egyszerűen és tisztán a béke politikájának kell felváltania. 2025 januárjában Donald Trump visszatérése az Egyesült Államok elnöki székébe lehetőséget kínál egy ilyen politika folytatására – fogalmazott.

Ezt az elemzést nehéz bármivel kiegészíteni, és talán nem is kell. Maximum annyival, hogy 2025-re egyetlen nagy vágyunk van: Legyen végre béke!


HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét