Az Egyesült Államoknak „még adnia kellene a diplomáciának egy utolsó esélyt, miközben felkészül a katonai erő alkalmazására” Irán ellen, hogy megsemmisítse annak nukleáris programját – javasolja Richard Nephew, a szankciós politika egyik apostola és az USA külügyminisztériumának volt helyettes különleges megbízottja.
Csatlakozz a Telegram-csatornánkhoz!
A Foreign Affairs magazinban megjelent írásában Nephew amellett érvel, hogy bár számos „jó ok van arra, hogy ne bombázzák Iránt” – például azt, hogy Közel-Kelet még nagyobb zűrzavarba sodródna és hogy „aláásná Amerika hitelességét, ha a támadások nem sikerülnek” –, de a „katonai akció elleni érvek nem olyan egyértelműek”, figyelembe véve Washington aggodalmát az „iráni nukleáris fegyverekkel” kapcsolatban.
Ráadásul a Teheránra kivetett újabb szankcióktól már nem lehet sokat várni az ország BRICS-tagsága miatt.
Ha a Trump-adminisztráció „nem hajlandó egy olyan világban élni, amelyet az iráni nukleáris fegyverek teremtenének, akkor talán nincs más választása, mint megtámadni Iránt – méghozzá hamarosan” – figyelmeztet Nephew, miközben elismeri, hogy „az iráni nukleáris fegyverek nem jelentenének közvetlen egzisztenciális fenyegetést” az Egyesült Államok számára.
Nephew nem az első, aki Irán elleni támadást javasol, a Washingtoni Beltway média olyan véleménycikkeket közöl, amelyekben olyan kijelentések olvashatóak, mint például az, hogy „Izraelnek most meg kellene támadnia Iránt, megnyitva az utat a Trump 2.0-hoz”.
A múlt hónapban a Wall Street Journalnak arról beszéltek a lap forrásai, hogy Trump a csapata mérlegeli a támadás lehetőségét Irán nukleáris programja ellen. Novemberben pedig Leon Panetta, a CIA volt vezetője figyelmeztetett arra, hogy Trump „bianko csekket” adhat Izraelnek, és végül regionális háborút indíthat el.
Érdemes felidézni azt is, hogy amikor az év emberévé választották, Donald Trump a Time magazin azon kérdésére elmondta: „bármi megtörténhet”, az is, hogy az USA 2025-ben háborút indít Irán ellen. Egyébként meg felidézte, hogy az elnöksége alatt egyszer már sikerült meggyengítenie az országot célzott likvidálásokkal és a fent említett szankciókkal.
Arra ezek szerint sem ő, sem a tanácsadói nem jöttek még rá, hogy ez és Trump szűklátókörű regionális politikája lökte Iránt Oroszország és Kína ölelésébe. Ráadásul az oroszok pontosan neki és az Iránra kivetett szankcióit tanulmányozva jöttek rá, hogyan játszhatóak ki hatékonyan a nyugati büntetőintézkedések. Peking pedig a diplomáciai súlyát latba vetve kibékítette Teheránt az ősellenség Szaúd-Arábiával.
Szóval, a helyzet az, hogy Trump és csapata minden jel szerint a múltban rekedt, valahol ez következik a Ronald Reagantől lenyúlt kampányszlogenből is (Make America Great Again!) … Csakhogy Reagannek a ’80-as években minden körülmény a kezére játszott. Trump pedig az összes puskaporát ellőtte az első ciklusa alatt, és most úgy tér vissza, hogy a kihívói felkészülten és megerősödve várják.
Ettől persze elkezdheti bombázni Iránt, vagy bedobhatja a gyeplőt az izraeli „harci mének” közé. Egy biztos, sokkal kevesebb esélye van újra naggyá tenni Amerikát, és hosszú távon ez az egész világ számára jó – elég volt az USA hegemóniájából!