Donald Trump megválasztott elnök csütörtökön megnevezte a pénzügyminisztérium leendő vezetőit. A tárcát Scott Bessent fogja vezetni, aki 1991-ben csatlakozott a Soros Fund Managementhez (SFM), ahol az 1990-es években a partnerek közé fogadták, és a londoni iroda vezetője lett. 1992-ben Bessent vezető tagja volt annak a csapatnak, amelynek a brit font fekete szerdai összeomlására tett fogadása több mint 1 milliárd dollárt hozott a cégnek. A japán jen elleni fogadása 2013-ban további nyereséget hozott.

Csatlakozz a Telegram-csatornánkhoz!


Miután 2000-ben kilépett az SFM-től, Bessent egy 1 milliárd dolláros fedezeti alapot hozott létre. 2005-ben az alap bezárt. Némi kitérő után Bessent visszatért a Soros Fund Managementhez, amelynek vezető befektetési tisztviselője lett 2011 és 2015 között. Aztán ismét kilépett, és 2015-ben megalapította a Key Square Groupot Michael Germino-val, aki korábban az SFM globális tőkepiaci vezetője volt. A Key Square a Wikipédia szerint (jelentsen ez bármit is) „a geopolitikát és a közgazdaságtant használja a makrobefektetésekhez”, és 2 milliárd dolláros horgonybefektetést kapott Soros Györgytől.

2017 végén a Key Square vagyona 5,1 milliárd dollár volt. Egyebek között tagja a CIA-hoz köthető Council on Foreign Relations nevű szervezetnek. Nyíltan vállalja homoszexualitását, melegházasságban él.

Adóügyekért felelős helyettese Ken Kies lesz, aki jelenleg a Federal Policy Group ügyvezető igazgatója, egy olyan lobbicégé, amely ügyfelei között tuja a Microsoftot, a Cruise Lines International Associationt, az American Automotive Leasing Associatiotn és más multinacionális nagyvállalatokat.

Ezzel kapcsolatban érdemes megjegyezni, ha Trumpnak és a következő republikánus többségű kongresszusnak sikerülne 15%-ra csökkenteni a társasági adókulcsot, azzal Microsoft tulajdonként egy évi 4 milliárd dolláros adókedvezményt kapna. A Federal Policy Group weboldalán Kies-ről azt írják: munkáját „jelentős jogalkotási és szabályozási eredményeket” dicsérik, amelyeket ügyfelei („nagyvállalatok, kereskedelmi szövetségek és közös célokat kitűző vállalatok koalíciói” számára ért el.


Például „a Kereskedelmi Világszervezetnek az amerikai külföldi értékesítési társaságok kedvezményeivel szemben hozott döntésére reagáló jogszabályok elfogadása, az üzleti tranzakciókat hátrányosan érintő, széles körű „társasági adóelhelyezési” jogszabályok elfogadásának megakadályozása, valamint az amerikai multinacionális vállalatok „hibrid” megállapodásait célzó pénzügyminisztériumi rendeletek visszavonása érdekében” kifejtett erőfeszítések mind-mind hozzá kötődnek.

Trump már azt is közölte, hogy Samantha Schwabot választotta a pénzügyminisztérium kabinetfőnök-helyettesének. Schwab a milliárdos befektető, Charles Schwab unokája. Főnöke, a kabinetvezető Daniel Katz lesz, aki a Manhattan Institute-tól (MI) érkezik.

Katz az MI-nél „a közpolitika és a pénzügyi piacok metszéspontján dolgozik”. 2019 szeptemberétől 2021 januárjáig, tehát Biden alatt is vezető tanácsadóként dolgozott az Egyesült Államok Pénzügyminisztériumában, ahol a világméretű recesszióra adott gazdasági válaszlépésekben, különösen a légiközlekedési ágazat megmentésében segédkezett.

A bemutatkozása szerint számos nemzetközi kincstári kezdeményezésben is közreműködött, többek között képviselte az Egyesült Államokat a Pénzügyi Stabilitási Tanácsban, ahol a fizetési rendszerekkel, a digitális eszközökkel és a nem banki pénzügyi közvetítéssel foglalkozott. Korábban dolgozott egy globális makrofedezeti alapnál az Amberwave Partners-nél.


Ez utóbbi 2022-ben az Amerikai Értékpapír- és Tőzsdefelügyeletnek írt egyik levelében szenvedélyesen érvelt mindenféle zöld- és szociális politika ellen, azt állítva, hogy a klímavédelmi javaslatok károsak a vállalati szféra számára, rontják a veresenyképességet, és hogy a környezetvédelmi és társadalmi felelősségvállalás szorgalmazói nemzetbiztonsági kockázatot jelentenek az USA számára, mert időről időre olyan kínai zöldtechnolóbiás cégekbe fektetik a pénzüket, amelyek valójában Peking néphadseregéhez köthetőek, és veszélyt jelentenek az amerikai csapatokra…

De volt befektetési bankár is a Goldman Sachsnál, és szankciópolitikai tanácsadó a Pénzügyminisztériumban Obama elnöksége idején, valamint az afganisztáni Kabulban állomásozó amerikai erők parancsnokának tanácsadójaként. És ő is tagja a Council on Foreign Relations-nek.

A fentiek után talán nem meglepő, hogy Larry Fink, a hírhedt BlackRock alapítója és ügyvezetője nem sokkal a választások előtt azt nyilatkozta: a Wall Street szempontjából teljesen mindegy ki nyeri majd a választást. A magabiztossága nem alaptalan, hiszen, mint mondta: a BlackRock mindkét kormányzattal, az első Trump- és a Biden-adminisztrációval is jól együttműködött, és a tavalyi kampány során párhuzamosan „folytatott beszélgetéseket” Kamala Harris alelnökkel és Donald Trump republikánus jelölttel.

Nem mellesleg Trump és a BlackRock kölcsönös befektetői egymásnak. És az alapkezelő nagy reményekkel tekint a megválasztott elnök kriptovaluták szabályozására irányuló terveire. S végezetül jegyezzük meg, a Trump-kampány, és személyesen a politikus egyik bőkezű támogatója Steve Schwarzman, a Blackstone alapító-ügyvezetője volt – azé az alapkezelőé, amelyből tulajdonképpen a BlackRock kinőtt.


HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét