A lengyel külügyminiszter azt javasolta francia hivatali kollégájával közös párizsi sajtóértekezletén, hogy az ukrajnai háborúban a szembenálló felek „állítsák helyre a nemzetközileg elismert határokat”, mindazonáltal nyitva hagyta azt a lehetőséget, hogy „Ukrajna kezdeményezésére” esetleg legyenek területi engedmények.

Csatlakozz a Telegram-csatornánkhoz!


– Lengyelország úgy gondolja, hogy a legtermészetesebb és legtartósabb megoldás az volna, ha helyreállítanák a nemzetközileg elismert határokat. Minden egyéb megoldás csak Ukrajna kezdeményezésére történhetne – jelentette ki Radoslaw Sikorski.

Emlékeztetett arra, hogy maga Vlagyimir Putyin orosz elnök „tárgyalt személyesen 2004-ben az Oroszország és Ukrajna közötti határokról szóló szerződésről, és ratifikálta azt”. – Ukrajna megérdemli, hogy békében éljen, és szüksége is van erre, de csak egy igazságos békére, nem arra, hogy kapitulálnia kelljen – szögezte le Sikorski.

Az MTI beszámolója szerint a lengyel külügyminiszter sürgette az Európai Unió „kelet- és délkeleti irányú bővítésének felgyorsítását”, mert szerinte Oroszország „célja az európai biztonsági architektúra szétrombolása”.

Nehéz eldönteni, hogy a lengyelek játszák a szalajtottat vagy tényleg lóg náluk a léc. Kezdjük ott, hogy a jelenlegi harctéri helyzet mellett a nemzetközileg elismert határok helyreállításáról beszélni őrült nagy ostobaság. Bárki komolyan gondolja, hogy miközben Oroszország halad előre, faluról-falura foglalja el a Donbászt, bekebelezett már jó százezer négyzetkilométert a Krímmel együtt, és ezért sok embert, fegyvert és pénzt feláldozott, akkor Moszkva egyszeriben feladja ezeket a területeket? Aki ezt elhiszi, annak egészen biztosan nincs ki mind a négy kereke.


Másrészt, Sikorski keveri a szezont a fazonnal. Amikor 2004-ben Vlagyimir Putyin orosz elnök személyesen tárgyalt az Oroszország és Ukrajna közötti határokról szóló szerződésről, és ratifikálta azt, akkor jó néhány dolog egészen másképpen volt. Kezdjük ott, hogy akkoriban az ukránok nem sanyargatták az orosz kisebbséget.

Folytathatjuk azzal, hogy akkor Ukrajna élén nem orosz-ellenes elnök állt, és a legfontosabb: Kijev akkor nem kacérkodott a NATO-hoz való csatlakozás gondolatával, és nem álmodoztak atomfegyverekről sem. Azóta a helyzet megváltozott, amire Putyin reagált is. Ennyi történt, és Sikorski, te ezt pontosan tudod!


HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét