Az orosz csapatok egyre gyakrabban használnak személygépkocsikat az ukrán pozíciók megrohanására, ennek azonban egyszerű oka van – írta az Unian, amit itthon az Index szemlézett. E szerint Richard Camp – nyugalmazott brit tiszt és katonai megfigyelő – egyik The Telegraph-cikkében arról írt, hogy az orosz hadsereg egyre gyakrabban használ polgári járműveket a fronton végzett támadásokhoz.

Csatlakozz a Telegram-csatornánkhoz!


Mint kifejtették, az interneten már számos videón látható, amint az oroszok Lada autókkal rohamoznak meg ukrán állásokat. Ezek közül néhány katonai festéssel és drón elleni rácsokkal van felszerelve.

Camp megjegyezte, hogy még a hatalmas emberi erőforrásokkal rendelkező Oroszország sem engedheti meg magának, hogy „vég nélkül eldobja katonái életét”, ezért a Lada autók használata extrém intézkedés. – Emlékszem, a balkáni háborúk idején a harcoló felek civil járműveket használtak a harcokban, és a Toyota kisteherautók már régóta a közel-keleti és afrikai dzsihadisták választott szállítóeszközei. De miért teszi ezt a világ második legerősebb hadseregével rendelkező Oroszország? – kérdezte Camp.

A feltett kérdésére válaszolt is az Oryx holland elemző oldal alapján. E szerint az orosz csapatok több mint 15 ezer egységnyi nehézfelszerelést veszítettek a háború három éve alatt, és hangsúlyozták, hogy az orosz ipar nem tudja kompenzálni az éves berendezésveszteséget – mintegy 6 ezer egység.

Illetve, ha az elmúlt időszakban Oroszország a hidegháborús korszakból származó páncélozott járművek és tankok frontra küldésével pótolta a felszereléshiányt, akkor most a Ladákat veszik igénybe. Érdemes megjegyezni, hogy más, és nemcsak keleti, hanem nyugati elemzők is arra jutottak, hogy az orosz hadsereg valamennyi haderőnemének utánpótlása 2026 végéig biztosított, és azután sem egyszerre fog jelentkezni a hiány mindenhol.


Ami pedig az afrikai és közel-keleti példákat illeti, a szakérők szerint praktikus okai is vannak annak, hogy ezeken a frontokon a harcoló felek előszeretettel használnak személygépjárműveket.

Mobilitás és gyorsaság – A könnyű járművek, különösen a Toyota Hilux és Land Cruiser típusú pickupok, gyorsan mozognak különböző terepen, így lehetővé teszik a rajtaütéseket, gyors visszavonulást és rugalmas hadviselést.

Alacsony fenntartási és beszerzési költség – Ezek a járművek olcsóbbak és könnyebben beszerezhetők, mint a hagyományos katonai páncélozott járművek, miközben bizonyos harci szerepekben megfelelő alternatívát nyújtanak.

Könnyű fegyverzetintegráció – Ezekre a járművekre könnyen felszerelhetők nehézgéppuskák, páncéltörő rakéták vagy aknavetők, így mozgékony és erősen felfegyverzett platformokká alakíthatók.

Rejtőzködés és civil infrastruktúra kihasználása – A civil járművek használata segíthet elkerülni a légi csapásokat és felderítést, mivel ezek beleolvadnak a helyi forgalomba, így nehezebb őket megkülönböztetni a harctéren.

Rugalmas logisztika – Ezek a járművek kisebb üzemanyag- és alkatrészigénnyel rendelkeznek, és a javításukhoz nem szükségesek speciális katonai műhelyek, ami megkönnyíti a hosszú távú hadműveleteket.


De legyen bárhogy is, a képlet egyszerű, amíg az oroszok mennek előre, és nem fordítva történik, addig kerékpárral is rohamozhatnak. Márpedig a tudósítások alapján még mindig az oroszok támadnak, és az ukránok védekeznek.

A legjobb persze az lenne, ha véget érne ez az őrült háború, amely már eddig is rengeteg veszteséget okozott, mind emberéletben, mind anyagiakban. Béke kell, de olyan, amely a realitások talaján áll, és amely tartható is lesz a jövőben. Ez kulcskérdés! S ha így lesz, akkor a Ladák is visszatérhetnek a harcmezőkről a közutakra.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét